Drogie Ludki !.
Mimo moich usilnych starań odkładania nowego materiału na czas powrotu do szkoły dotarliśmy do etapu, kiedy musimy pogodzić się z podręcznikiem oraz zeszytem do polskiego i wziąć się do pracy. Oczywiście bez szaleństwa i z umiarem ,ale co najważniejsze to dalej pozostajemy w piżamie :D i zaciszu własnego pokoju.
Długo wyczekiwałam momentu, kiedy to przejdziemy do ulubionego przeze mnie działu języka polskiego, jakim jest fleksja. Słowo może wydać się Wam obce, jednakże doskonale poradzicie sobie z tym zagadnieniem. Fleksja to nauka o odmianie wyrazów. Dzięki wspaniałym prezentacjom, które w większości już do mnie przesłaliście, mieliście okazję powtórzyć i usystematyzować dotychczasową wiedzę na temat części mowy oraz ich odmian.
Skoro teorię już mamy, to łatwo odgadnąć, iż dzisiejsza lekcja będzie czysto praktyczna, więc możecie już wyjąć z dna plecaków Wasze ulubione ćwiczenia :).
Zanim jednak przejdziemy do zadań, to otwieramy zeszyty i zapisujemy temat dzisiejszej lekcji .
Temat : Części mowy - powtórzenie wiadomości.
Pod tematem, nie byłabym sobą, gdybyśmy nic nie zapisali :P, więc przy pomocy kolorowego długopisu umieszczacie krótką informację wraz z przykładem :
Każdy wyraz to jedna część mowy .
np. Moja koleżanka bardzo cieszy się z prezentu.
Po przepisaniu powyższych informacji samodzielnie podpisujecie nazwą odpowiedniej części mowy kolejne wyrazy z przykładu według wzoru : Ala (rzeczownik) lubi(czasownik) język(rzeczownik) polski (przymiotnik).
Po wykonaniu zadania sprawdźcie, czy nie popełniliście błędu. Rozwiązanie znajduje się poniżej.
Moja (zaimek) koleżanka (rzeczownik) bardzo (przysłówek) cieszy (czasownik) się (zaimek) z (przyimek) prezentu (rzeczownik).
Wszystkim, którzy nie popełnili ani jednego błędu serdecznie gratuluję. Natomiast osobom, którym zdarzyły się pomyłki, zalecam powtórzenie wiadomości z poprzednich klas, gdyż znajomość części mowy jest niezwykle istotna. Podstawowe informacje o częściach mowy to wiedza, której powinniśmy nauczyć się raz a porządnie, jak tabliczki mnożenia, a gwarantuję Wam , że w przyszłości ona zaowocuje.
Przechodzimy do części praktycznej, proszę, abyście otworzyli ćwiczenia na stronie 75.
Samodzielnie wykonajcie zadanie 3a i 3b oraz zadanie 4 z powyższej strony, a także zadanie 5 z 75 strony. Zadania powinny zająć Wam nie więcej niż 10 minut.
Jeżeli mielibyście ochotę pochwalić się wykonaną przez siebie pracą, zachęcam do zrobienia zdjęcia i wysłania mi go na adres mailowy zadajezpolskiego@op.pl w temacie umieszczając : imię, nazwisko i klasę.
Każde wykonane przez Was zadanie będę oceniała, jak na lekcji, czyli na plusa. Myślę, że do końca zdalnego nauczania, będziecie mieć tyle piątek z polskiego, że zakasujemy średnią inne przedmioty :D.
Jeżeli ktoś nie zrozumiałby zadania, zapraszam do kontaktu ze mną : drogą mailową, poprzez edziennik, messengera Żaneta Maguś lub skypa SP4 Żaneta Maguś .
Miłego dnia Wam życzę!Jutro powtórzymy czasownik :). Nie dajcie się wirusowi i bądźcie samodzielni, liczę na Was :)
Comentarios