top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

30 marca 2020 r. klasy : 6a, 6c, 6d, 6f

Zaktualizowano: 30 mar 2020


Drogie Ludki !.


Mimo moich usilnych starań odkładania nowego materiału na czas powrotu do szkoły, dotarliśmy do etapu, kiedy musimy pogodzić się z podręcznikiem oraz zeszytem do polskiego i wziąć się do pracy. Oczywiście bez szaleństwa i z umiarem ,ale co najważniejsze to dalej pozostajemy w piżamie :D oraz zaciszu własnego pokoju.


Na dzisiejszej lekcji zapoznamy się z twórczością jednego z najwybitniejszych, polskich mistrzów pióra. Nie wiem czy pamiętacie, jakiś czas temu zapoznaliśmy się z biografią Juliusza Słowackiego. Mówiłam wtedy, że jego odwiecznym rywalem był... ciekawe czy ktoś pamięta... Adam Mickiewicz. To właśnie jemu poświęcimy najbliższe zajęcia.


Adam Mickiewicz wybitny wieszcz, z którego twórczością zapoznajemy się już w klasie czwartej . Wtedy to poznajemy Mickiewicza, jako poetę z dozą humoru, który w swej bajce opisuje historię dwóch przyjaciół, znajdujących się w tarapatach. Oczywiście clou (czyt.klu - najważniejsza część) całej bajki głęboko zapada wszystkim w pamięć, gdyż jeden z nich - Mieszko ze strachu przed niedźwiedziem stracił przytomność i "nie wytrzymał presji" , wtedy to drapieżnik podszedł do nieszczęśnika, powąchał, uznał go za padlinę i odszedł zrezygnowany. Utwór kończy się ponadczasowym morałem, iż "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", o prawdziwości którego, jestem przekonana, że każdy z nas doświadczył na własnej skórze.


Jednakże nie o bajce będziemy dziś mówić, tylko o niezwykłym losie wybitnego Polaka, którego życie nie zawsze było wypełnione radością . Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji :

Temat : Adam Mickiewicz - poeta zapatrzony w tradycję.


Po zapisaniu tematu , wracamy do dalszych rozważań .

Dlaczego Mickiewicz był zapatrzony w tradycję ? Podejrzewam, że macie już jakiś pomysł. Dokładnie ! Żył w trudnych czasach, tak jak jego młodszy rywal Juliusz Słowacki . Sytuacja polityczna w kraju zmusiła go do opuszczenia ojczyzny i życia na emigracji z dala od Polski . Jak już wielokrotnie, o tym mówiliśmy, tradycja jest czymś , co spaja każdy naród, nadaje mu tożsamość i czyni go wyjątkowym, innym od pozostałych. Właśnie twórczość Mickiewicza jest wypełniona wiadomościami o polskich tradycjach, stąd też uznano go za narodowego wiesza. Wiemy oczywiście, że napisał "Pana Tadeusza" - epopeję narodową, ale mało kto pamięta, że właśnie Mickiewiczowi zawdzięczamy najpopularniejsze imię żeńskie, które stało się symbolem niechlubnych zachowań Polek w każdym memie. Właśnie imię Grażyna zostało wymyślone przez Mickiewicza. Ponadto , ten wyjątkowy poeta, w jednym ze swych dramatów, który poznamy w 7 klasie, opisywał pogański obrzęd wywoływania duchów , kiedy to jeszcze nikt nie słyszał o Halloween.

Oczywiście nie są to wszystkie informacje, które powinniście wiedzieć na temat Mickiewicza, dlatego zapoznacie się z notatką biograficzną poety , znajdującą się na 196 stronie w podręczniku.

Po przeczytaniu informacji , w zeszycie pod tematem lekcji wykonacie pomysłową notatkę o Mickiewiczu , wzbogaconą o ciekawostki z jego życia ( a jest ich wiele, wystarczy tylko poszukać :D). Jeżeli ktoś miałby ochotę pochwalić się swoją pracą zachęcam do wysłania zdjęcia na adres email : zadajezpolskiego@op.pl w tytule wpisując : imię , nazwisko i klasę, oczywiście zadanie oceniam jak na tradycyjnej lekcji.

Na wtorek ( 6a na środę ) czytacie tekst z podręcznika "Polowanie" ze strony 197.


Mam również zadanie dla chętnych , na dodatkowego plusa . Dlaczego Mickiewicz na załączonym przeze mnie rysunku, znajduje się w stroju sportowym, zdecydowanie odbiegającym od XIX-wiecznych realiów. Jaki ma to związek z jego twórczością? Na wyczerpujące odpowiedzi (pełnymi zdaniami, jako argument) czekam do wtorku. Zdjęcie odpowiedzi również przesyłacie mi na powyższego maila.


Jeżeli ktoś nie zrozumiałby zadania zapraszam do kontaktu ze mną: drogą mailową, poprzez edziennik, messengera Żaneta Maguś lub skypa SP4 Żaneta Maguś .

Miłego dnia Wam życzę! Nie dajcie się wirusowi i bądźcie samodzielni, liczę na Was :)



227 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page