6 kwietnia klasy 6
- zadajezpolskiego
- 5 kwi 2020
- 3 minut(y) czytania
Ludziska!
Wszystko, co dobre szybko się kończy. Weekend niestety za nami, ale nie martwcie się, na ratunek przybywa upragniona przerwa świąteczna. Od błogiego lenistwa wypełnionego aromatem wielkanocnej babki, białej kiełbasy , czy innych świątecznych specjałów, dzielą nas tylko trzy dni. Myślę, że wszyscy odetchniemy z ulgą, robiąc sobie przerwę od dziennika elektronicznego, linków, Facebooka, Skype'a i innych przekaźników współczesnej edukacji.
Miniony tydzień zakończyliśmy sukcesem. Pięknie pracowaliście, liczę, że nadchodzące trzy dni będą równie owocne. Oficjalnie ogłaszam, iż nowa pula plusów wystartowała i czeka , aby trafić na Wasze konta. Nie marnujmy , więc czasu i bierzmy się do pracy.
Dzisiejsze zajęcia poświęcimy kolejnej formie wypowiedzi pisemnej, jaką jest sprawozdanie.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.
Temat : Szkoła pisania sprawozdań.
Wiadomo, że w każdej klasie zawsze znajdzie się uczeń, który głośno i otwarcie neguje przydatność podawanego przeze mnie materiału. Zatem chcąc wyprzedzić pytanie niedowiarków "po co mam się tego uczyć?!", bez chwili zastanowienia i z brakiem wątpliwości w głosie, odpowiadam, że jest to jedna z najbardziej użytecznych form wypowiedzi, jakich nauczycie się na języku polskim. W dorosłym życiu, bez względu na zawód, który w przyszłości będziecie wykonywać, gwarantuje Wam, że zostaniecie postawieni przed wyzwaniem napisania sprawozdania.
Czym zatem jest sprawozdanie? Jest to forma ustnej lub pisemnej wypowiedzi, w której w porządku chronologicznym ( po kolei) relacjonuje się przebieg zdarzeń.

Jeden z przykładów takiego sprawozdania znajdziecie w podręczniku na stronie 201. Niestety poruszany w nim temat kuligu, który w kwietniu jest zdecydowanie passe, postanowiłam zastąpić innym przykładem. Zapoznajcie się z poniższym tekstem .
Tomasz Wysocki
Spacerownik Dolnośląski --- zdobyliśmy zamek Książ
Ponad czterysta osób przyjechało w sobotę (12 lipca 2008 roku) do zamku Książ na drugi wakacyjny spacer z „Gazetą”. Na zwiedzanie zamku Książ z Beatą Maciejewską, dziennikarką „Gazety”, przyjechało tylu ludzi, że musieli się podzielić na trzy grupy. A i tak w salach oraz korytarzach olbrzymiego, trzeciego w Polsce pod względem wielkości, zamku było bardzo tłoczno. [...] O barwnej historii zamku opowiadali przewodnicy Andrzej Gaik i Maciej Meissner, którym bardzo dziękujemy. Goście słuchali o XIII‑wiecznej twierdzy zbudowanej przez Bolka I, o późniejszych właścicielach zamku: Czechach, Węgrach, husytach i rozbójnikach. Jednak najwięcej opowiadali o księżnej Daisy, ostatniej lokatorce zamku Książ. Brytyjska arystokratka o niezwykłej urodzie zamieszkała w podwałbrzyskiej twierdzy po ślubie w 1891 roku z Janem Henrykiem XV Hochbergiem, członkiem jednego z najzamożniejszych europejskich rodów. [...] Księżnę w 1941 roku hitlerowcy wyrzucili z zamku, który przejęli. Daisy zmarła dwa lata później. [...] Podwałbrzyska twierdza ma też wiele innych tajemnic. Na odkrycie ciągle czekają jej podziemia, w których hitlerowcy mieli produkować supertajną broń i schować słynną Bursztynową Komnatę. Dla turystów dostępna jest zaledwie część podziemi. Sporą część korytarzy i tuneli zajmują sejsmolodzy. [...] Obdarowani folderami o Książu przeszliśmy pod mauzoleum Hochbergów. Skryta w parku kaplica wkrótce ma być wyremontowana i dostępna dla turystów. Na koniec zobaczyliśmy Państwową Stadninę Ogierów, po której oprowadziła nas Małgorzata Studzińska, jej dyrektorka, za co bardzo dziękujemy. Młodszych gości zafascynowały zwierzęta, starsi wsłuchiwali się w historię obiektu i zasady hodowli koni. To był ostatni wakacyjny spacer Beaty Maciejewskiej. Za dwa tygodnie na zwiedzanie Lądka zaprasza Mariusz Urbanek, autor książki o dolnośląskich uzdrowiskach. Spacerownik Dolnośląski – zdobyliśmy zamek Książ.
Zapewne zwróciliście uwagę, że w powyższym tekście znalazły się informacje o czasie, miejscu, celu i przebiegu oraz uczestnikach relacjonowanego zdarzenia. Ponadto zostały one przedstawione w przystępnej czytelnikowi formie, gdyż tekst jest logiczny i spójnie wiąże poszczególne części tejże pracy . Jak , więc samodzielnie napisać dobry tekst? Nic prostszego! Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, które Wy oczywiście przepisujecie do zeszytów wraz z definicją sprawozdania.
Sprawozdanie- relacja z przebiegu rzeczywistych wydarzeń, których autor był świadkiem. Powinny się w nim znaleźć informacje o miejscu i czasie opisywanych zdarzeń. Autor może przedstawiać w sprawozdaniu własne sądy i oceny.
O czym należy pamiętać:
* wstęp powinien zawierać odpowiedzi na pytania : kto? kiedy? dokąd? po co pojechał?
* w rozwinięciu trzeba zaprezentować wydarzenia w kolejności chronologicznej
* o wydarzeniach opowiadamy w czasie przeszłym
* w zakończeniu zawieramy ocenę wycieczki/wydarzenia
Świetnie, część teoretyczna jest już za nami. Czas wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce jednakże, zanim do tego przejdziemy, musimy uporządkować jeszcze jedną kwestię, czyli słownictwo określające następstwo czasowe. Najczęściej wykorzystywanym przez Was wyrazem jest przysłówek "później", ale przecież przeciętny Polak zna kilkanaście tysięcy słów, w tym również synonimy słowa "później". Dlatego zadanie, które dla Was przygotowałam, pozwoli nam stworzyć bank słówek określających następstwa czasowe i dzięki temu wyeliminuje powtórzenia z Waszych prac. Poniższe zadanie wykonujecie w zeszytach .

Pamiętajcie, że umiejętność pisania sprawozdań jest wiedzą użyteczną, ważną i potrzebną w życiu każdego człowieka. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam zrelacjonować jakieś wydarzenie np. przebieg meczu, czy zrelacjonować przebieg gry na kanale gamingowym 😜.
Krótko podsumujmy dzisiejsza lekcję :
- musieliście zapoznać się z tekstem
- zapisać notatkę (czym jest sprawozdanie i co powinno zawierać)
- wykonanie w zeszycie załączonego zadania
Oczywiście zapraszam do przesyłania zdjęć notatki wraz z zadaniem na poniższy adres email: zadajezpolskiego@op.pl
Na poprawę humoru, dla Wszystkich tych, którzy tak jak i ja , nie lubią poniedziałku, poniżej załączam link do sprawozdania autorstwa kabaretu Ani Mru Mru. Myślę, że relacja powinna się Wam spodobać 😂🤣
Życzę wszystkim udanego poniedziałku, do jutra Ludziska!
Comments