Ludziska!
Wszystko, co dobre szybko się kończy. Weekend niestety za nami, ale nie martwcie się, na ratunek przybywa upragniona przerwa świąteczna. Od błogiego lenistwa wypełnionego aromatem wielkanocnej babki, białej kiełbasy , czy innych świątecznych specjałów, dzielą nas tylko trzy dni. Myślę, że wszyscy odetchniemy z ulgą, robiąc sobie przerwę od dziennika elektronicznego, linków, Facebooka, Skype'a i innych przekaźników współczesnej edukacji.
Miniony tydzień zakończyliśmy sukcesem. Pięknie pracowaliście, liczę, że nadchodzące trzy dni będą równie owocne. Oficjalnie ogłaszam, iż nowa pula plusów wystartowała i czeka , aby trafić na Wasze konta. Nie marnujmy , więc czasu i bierzmy się do pracy.
Na czwartkowych zajęciach omówiliśmy imiesłowy, oczywiście tylko teoretycznie. Prosiłam Was, abyście przyswoili wiedzę na ich temat oraz spróbowali się z nimi zaprzyjaźnić. Domyślam się, że pierwszą część zadania wzorowo wykonaliście, mimo to przyjaźń między Wami się nie narodziła😅 . Postanowiłam, więc Wam w tym pomóc😁. Jak każda relacja, także i przyjaźń, potrzebuje czasu oraz zrozumienia. Tak jest i w przypadku imiesłowów, stąd na dzisiejszych zajęciach postaram się zbudować Waszą więź z imiesłowami, aby na zawsze mogły zagościć w Waszych głowach.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat lekcji.
Temat: Imiesłów- nic strasznego.
Na początek przypomnijmy sobie, czym jest imiesłów.
W tym celu wysłuchajcie krótkiego wykładu, którego link zamieszczam poniżej .
Świetnie! Wiadomości zostały powtórzone, możemy przejść do praktyki. Na rozgrzewkę wykonacie zadania w ćwiczeniach, które opierają się wyłącznie na wiedzy teoretycznej. Moja pomoc nie będzie Wam potrzebna, w razie wątpliwości odsyłam do zeszytu oraz podręcznika strona 282 i 284.
Zadanie 1 strona 101 oraz zadanie drugie z kolejnej strony.
Uwaga w zadaniu drugim należy wpisać dowolne czasowniki, pamiętając przy tym, aby ich forma zgadzała się z tą wymaganą na schemacie.
Bardzo dobrze! To było łatwe, za łatwe jak dla Was . Przechodzimy na wyższy poziom 😁.
Przystępujemy do zadania 3 s.102.
Tu moja podpowiedź powinna Wam się przydać.
Jeżeli wiemy, że imiesłowy przymiotnikowe czynne tworzymy od czasowników niedokonanych, a przymiotnikowe bierne od czasowników przechodnich, warto byłoby przypomnieć sobie, czym są wspomniane powyżej formy czasowników.
czasowniki dokonane - nazywają czynność ukończoną, czyli nigdy nie występują w czasie teraźniejszym. Np. powiedzieć, zamieść, ugotować, nauczyć ,itp.
czasowniki przechodnie - jak sama nazwa wskazuje, przechodzą ze strony czynnej w bierną i odwrotnie np. planować ( Planuję wyjazd - strona czynna/Wyjazd jest planowany przeze mnie - strona bierna), myć (myję naczynia- strona czynna/naczynia są myte przeze mnie - str.bierna).
Kolejnym zadaniem, które wykonacie jest zad.4 zamieszczone na 102 stronie.
Tym razem należy pogrupować imiesłowy przysłówkowe, które dzielimy na współczesne
- powstałe od czasowników niedokonanych poprzez dodanie końcówki -ac oraz uprzednie, tworzone od czasowników dokonanych, dodając do nich końcówkę - wszy, -łszy.
Ostatnim zadaniem na dziś, będzie zad.5 ze strony 103. Wykonujecie podpunkt a),b) i c).
Objaśnienie do zadania:
Pamiętajcie, aby w podpunkcie b) podkreślić wszystkie znane Wam bezosobowe formy czasownika, czyli:
*bezokoliczniki (spać, móc)
*formy zakończone na -no,-to (znaleziono, zdobyto)
*imiesłowy (mówiący, uszyty, jedząc, zdobywszy)
Natomiast podpunkt c) wykonajcie według poniższego wzoru :
imiesłów --------- typ imiesłowu
mówiąc -------- imiesłów przysłówkowy współczesny
Kilka zadań moglibyśmy jeszcze wykonać, jednakże nie mogę Was wyeksploatować jednego dnia. Całe szczęście spotkamy się jeszcze jutro i w środę 😁.
Podsumowując dzisiejsze zajęcia :
*powtórzyliśmy imiesłów
*zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce
*wykonaliśmy zad.1 ze s.102, zadania :2,3,4 s.102 oraz zadanie 5 a),b) i c) s.103.
Na efekty Waszej pracy oczywiście czekam z niecierpliwością. Zdjęcia ćwiczeń wysyłajcie na adres zadajezpolskiego@op.pl
Wszystkim, którzy tak jak i ja nie lubią poniedziałku, życzę tego dnia wiele wytrwałości. Pamiętajcie, aby zadania wykonywać samodzielnie. Oczywiście zostajemy w domach i dbamy o siebie i naszych bliskich. Do jutra 😊
Comments