top of page
Szukaj

4 czerwca klasy: 6c i 6d

  • Zdjęcie autora: zadajezpolskiego
    zadajezpolskiego
  • 3 cze 2020
  • 2 minut(y) czytania

Dzień dobry Ludziska!


Dzisiaj jest czwartek. Gorzej niż sobota, ale o wiele lepiej niż poniedziałek. I tym optymistycznym akcentem rozpoczynamy dzisiejsze zajęcia 😁.


Na początek mała zagadka. Co łączy te trzy słowa : Polak, poezja i nagroda?

Bardzo dobrze, są to kluczowe słowa dzisiejszych zajęć, podczas których omówimy biogramy i twórczość polskich poetów odznaczonych Nagrodą Nobla.


Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji:

Temat : Polscy poeci wyróżnieni Nagrodą Nobla.


Nagroda Nobla to nie tylko prestiż, ale również docenienie ciężkiej pracy. Z założenia ma być przyznawana tym ludziom, którzy przyczyniają się do poprawy jakości życia innych i działają na rzecz pokoju na świecie.

Alfred Nobel to szwedzki przemysłowiec i uczony, który w 1867 roku opatentował dynamit. Zauważył jednak, że jego wynalazek zaczyna być wykorzystywany w sposób, który może zaszkodzić ludzkości. Dlatego w swoim testamencie poprosił o przeznaczenie jego majątku na nagrody dla ludzi, którzy przynieśli światu najwięcej korzyści.


Prace nad wyborem laureata z konkretnej dziedziny trwają cały rok. Początkowo kandydaci muszą zostać zgłoszeni do Komitetu Noblowskiego, następnie odbywają się obrady, podczas których dyskutuje się na temat ich osiągnięć. Po etapach selekcji i weryfikacji 10 grudnia nagradzany jest ten, kto na to rzeczywiście zasłużył. Warto również podkreślić, że wysokość nagrody finansowej, którą dostaje laureat, co roku ulega zmianie.



Od 1901 roku Nagrodę Nobla otrzymało wielu znamienitych literatów. Zgodnie z zamysłem fundatora, Alfreda Nobla, powinna ona trafić do osób, których dzieła miały charakter idealistyczny i znacznie się wyróżniały. Polska doczekała się pięciu noblistów w tej dziedzinie:

  1. Henryk Sienkiewicz w 1905 r.

  2. Władysław Reymont w 1924 r.

  3. Czesław Miłosz w 1980 r.

  4. Wisława Szymborska w 1996 r.

  5. Olga Tokarczuk 10 grudnia 2019 r.


Jednakże dzisiejszą lekcję poświęcimy na zapoznanie się z biogramami poetów, należących do tej elitarnej grupy.


Otwórzcie podręczniki na stornie 343 i 344, gdzie zapoznacie się z informacjami na temat życia i twórczości : Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.


Następnie wyobraźcie sobie, iż jesteście dziennikarzami, prowadzącymi wywiad z noblistami. Napiszcie w zeszycie pięć pytań, jakie zadalibyście Miłoszowi oraz pięć pytań skierowanych do Szymborskiej. Przypominam, że pytania muszą być w taki sposób sformułowane, aby Wasz rozmówca miał możliwość udzielenia dłuższej i wyczerpującej odpowiedzi. Pytanie typu "Lubisz poezję?" dyskwalifikuje dziennikarza już na starcie.


Drugą część zajęć przeznaczymy na zapoznanie się z utworami Szymborskiej i Miłosza, które znajdują się na 345 i 346 stronie podręcznika.


Następnie wybierzcie wiersz, który według Was był najciekawszy i zapiszcie informacje na jego temat, umieszczając je w tabeli (wzór znajduje się poniżej).


Podsumowując dzisiejszą lekcję, chciałabym zwrócić uwagę, iż niewątpliwie polscy nobliści zasłużyli sobie na wielki szacunek i trwałe miejsce w historii literatury. Powinniśmy częściej czytać i dyskutować na temat ich utworów. Tego życzę sobie i Wam 😊.


Przypominam o jutrzejszej diagnozie, natomiast dziś radzę delektować się piękną, czerwcową pogodą 😎.

Miłego dnia !



 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by zadajezpolskiego. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page