top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

31 marca klasa 7

Robaczki moje drogie!


Pierwsza lekcja za nami, myślę, że nie było tak źle :). Najtrudniej zawsze jest zacząć, teraz będzie już tylko lepiej, tym bardziej że od wtorku już coraz bliżej do weekendu :D.


Wspaniale poradziliście sobie z wczorajszym zadaniem, jestem z Was dumna ! Wszyscy, którzy przesłali mi zdjęcia ćwiczeń, otrzymują plusa :).


Na dzisiejszej lekcji przypomnimy wiadomości na temat ...czasownika . Jest to jedna z tych części mowy, która stanowi dla mnie największą zagadkę. Niby znacie się z nim już od wielu lat, a na sprawdzianach dalej Was zaskakuje, torując przy tym drogę do dobrej oceny. Mam nadzieję, że podczas tych lekcji będę w stanie rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości i na dobre zaprzyjaźnicie się z czasownikiem :).



Zapisujecie w zeszytach temat dzisiejszej lekcji :

Temat : Osobowe formy czasownika .


Wszyscy dobrze wiem, że czasownik odmienia się przez osoby, liczby, czasy i rodzaje ( w liczbie pojedynczej mamy rodzaj: męski żeński i nijaki, natomiast w liczbie mnogiej męskoosobowy np.pisali i niemęskoosobowy np.pisały).

Pierwsze zadanie na rozgrzewkę znajduje się w poniższym linku, do dzieła!

Zadanie 1.


To było łatwe, jednakże problemy zaczynają się pojawiać, jeżeli w poleceniu mamy określić tryb czasownika. W jaki sposób go rozpoznać? Myślę, że notatka graficzna, którą dla Was przygotowałam, powinna odpowiedzieć na to pytanie.



Sprawdźmy, czy udało Wam się opanować tryby. W tym celu wykonajcie zadanie online, poniżej znajduje się link :

Zadanie 2.


Brawo! Świetnie Wam poszło!

Możemy przejść do następnej właściwości czasownika, jaką jest aspekt. Wyróżniamy czasowniki dokonane, które nazywają czynności ukończone (np.napisałam, napiszę) oraz niedokonane, nazywające czynność trwającą jakiś czas, ale niedokończoną (pisałam, piszę, będę pisała). Zapraszam do sprawdzenia swoich sił w kolejnym zadaniu, klikajcie na link.

Zadanie 3.


Wiem, że macie mnie już dość na dziś, jednak potrzebuję jeszcze odrobiny Waszej uwagi i obiecuję, że już kończymy.

Zostało nam ostatnie zagadnienie, jakim są strony czasownika.

Może to być strona czynna, kiedy podmiot wykonuje czynność (np. Uczeń pisze pracę.) lub bierna, czyli podmiot nie wykonuje czynności, a wyłącznie jej podlega (np.Praca jest pisana przez ucznia) oraz strona zwrotna (np.Czeszę się)


Ostatnie zadanie będzie wymagało od Was większego wysiłku, niż powyższe, gdyż proszę, abyście zapisali je w zeszytach wraz z poleceniem .

Zadanie 4. Przekształć zdania, zmieniając stronę czasownika.

a) Księżniczka została uwięziona przez smoka.

b) Rycerz pokonał smoka.

c) Rycerz poprosił księżniczkę o rękę.


Zachęcam do przesłania na mój adres email : zadajezpolskiego@op.pl zdjęcia z rozwiązaniem zadania. Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca mojej lekcji i liczę na to, że komuś rozjaśniłam w głowie. Jutro kontynuujemy czasownik, pewnie nie możecie się już doczekać :D


Pamiętajcie, zostańcie w domu i dbajcie o swoje zdrowie. Miłego dnia Wszystkim życzę :)







74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page