top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

30 kwietnia klasa 7

Drodzy Uczniowie !


Jak nastroje po sprawdzianie? Jesteście zadowoleni z ocen? Uważam, że wczorajszy test wypadł całkiem dobrze. Co prawda liczyłam na więcej piątek, ale mam nadzieję, że następnym razem się poprawicie 😋.


Dzisiejsza lekcja, co by nam się gramatyka nie znudziła, będzie omówieniem utworu poetyckiego. Wiem, jak bardzo lubicie wiersze 😝, więc szybko nam pójdzie i za kilkadziesiąt minut będziecie mogli rozpocząć długi weekend 😎.


Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.

Temat: Czy słowa szesnastowiecznego pety są wciąż aktualne?


Zanim zapoznacie się z teksem, proszę abyście wyobrazili sobie, że od dłuższego czasu jesteście rozbitkami na bezludnej wyspie. Zamierzacie wspólnie wybrać przywódcę. Czym kierowalibyście się przy takim wyborze? Efekty swoich przemyśleń zapiszcie w zeszytach, wypisując cechy ( przymiotniki) , według Was, dobrego przywódcy.


Następnie otwieracie podręcznik na stronie 235 i zapoznajecie się z utworem Jana Kochanowskiego. Czytając tekst, zastanówcie się, do kogo jest skierowana apostrofa, rozpoczynająca wiersz. Odpowiedź na to pytanie ułatwi Wam dalszą pracę oraz pozwoli zrozumieć sens utworu. Dla zapominalskich 😉 poniżej krótkie przypomnienie, czym jest apostrofa.



Waszym zadaniem będzie wypisanie pozytywnych cech, którymi powinni charakteryzować się rządzący. Musicie użyć przymiotników, czyli władca powinien być :(jaki?) mądry. Przy tym zadaniu wykorzystajcie poniższe tezy, które sformułowałam na podstawie tekstu oraz fragment utworu Kochanowskiego.

Tezy:

* Każdy rządzący ma nad sobą władcę - Boga.

* Rządzący powinni dbać o wspólne dobro, a nie o dobro osobiste.

*Wszyscy ludzie są równi wobec Boga.

*Zła władza może zniszczyć nawet najpotężniejsze państwo.


Następnie porównajcie cechy dobrego przywódcy, jakie zapisaliście pod tematem lekcji z tymi sformułowanymi na podstawie tekstu Kochanowskiego. Czy zauważacie podobieństwo? Czy może wypisane przez Was cechy całkowicie różnią się od tych wskazanych przez podmiot liryczny w utworze Kochanowskiego?Porównanie cech ułatwi Wam pracę przy kolejnym zadaniu.


Proszę, abyście zapisali odpowiedź (w formie wniosku) na pytanie zawarte w dzisiejszym temacie lekcji. Oczywiście odpowiadacie pełnymi zdaniami i udzielacie wyczerpującej odpowiedzi. Kto wie, może któryś z kandydatów na prezydenta w zbliżających się wyborach, weźmie pod uwagę Wasze spostrzeżenia 😉.


Podsumujmy dzisiejsze zajęcia. Co powinniście zapisać w zeszytach ?

1. Cechy ( przymiotniki) dobrego przywódcy.

2. Cechy (przymiotniki) rządzących , o których wspomina podmiot liryczny.

3. Wniosek, będący odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie .


Ludziska! Skoro zajęcia przeprowadzone, lekcje odrobiliście z przyjemnością ogłaszam, że zaczynacie długi weekend. Z tej okazji życzę Wam słonecznej pogody, smacznej karkówki z grilla i odpoczynku na świeżym powietrzu 😎.




65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page