Moi Drodzy!
Wiem, że odliczacie już dni do wakacji i trudno jest Wam się uczyć, kiedy piękna pogoda za oknem. Nie rezygnujcie, solidnie pracujcie, gdyż niewiele już zostało do końca roku szkolnego. Zdalna edukacja chyba wszystkim dała się we znaki, mimo to nie poddajemy się i walczymy do końca. Przecież jak nie my, to kto? 😉
Do końca tygodnia pozostaniemy przy twórczości Adama Mickiewicza, co oczywiście bardzo mnie cieszy. Was może trochę mniej 😝. Dzisiejszy utwór przedstawia jednego z bohaterów narodowych, który zapisał się na kartach historii, dzięki niezwykłej odwadze i patriotycznej postawie. Kim jest ta niezwykła postać? Oczywiście dowiecie się na dzisiejszych zajęciach.
Zanim zapiszecie temat lekcji, otwórzcie podręczniki i przeczytajcie utwór pt."Śmierć Pułkownika", znajdujący się na 323 stronie podręcznika.
“Śmierć Pułkownika” przedstawia ostatnie chwile życia pułkownika. Bohaterką utworu jest Emilia Plater, postać historyczna, szlachcianka litewska. Zatem dzisiejsze zajęcia poświęcimy sile kobiet.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji:
Temat : Słynne Polski - Emilia Plater.
Mickiewiczowski tekst można podzielić na dwie części.
W pierwszej z nich podmiot liryczny maluje obraz podniosłych chwil. Oto przed chatką leśnika zgromadziła się rota strzelców, zbiegł się także tłum wieśniaków, by pożegnać kochanego Pułkownika. Umierający kazał sobie przyprowadzić konia, by go po raz ostatni zobaczyć. Koń, jak wiadomo, jest atrybutem rycerza. Pułkownik kazał także przynieść sobie mundur i broń. Podmiot liryczny nazywa bohatera starym żołnierzem, który chce jak Czarniecki odchodzić w pełnym rynsztunku. Potem do izby przybywa ksiądz z komunią, a prosty lud modli się i płacze za progiem. O świcie dzwon kościelny oznajmił śmierć rycerza. Żołnierze rozproszyli się, a wieśniacy przyszli popatrzeć na zmarłego. W ręku trzymał krzyż, pod głową miał siodło, u boku broń.
Drugą część utworu stanowi ostatnia zwrotka, gdzie odkrywamy z podmiotem lirycznym, że ów rycerz był kobietą w męskim przebraniu, wodzem powstańców – Emilią Plater. Jej życiorys jest bardzo ciekawy, a poeta w swoim utworze utrwalił pamięć o bohaterce.
Skorzystajcie z dodatkowych źródeł i zbierzcie informacje o Emilii Plater. Napiszcie w zeszytach notatkę, którą można by umieścić w "Kronice sławnych Polek".
Następnie otwórzcie podręczniki na stronie 325 i wykonajcie w formie ustnej zadanie 6. Należy w nim dopasować imiona, nazwiska, notki biograficzne i fotografie do sławnych Polek. Ciekawa jestem czy uda Wam się nie popełnić żadnego błędu.
Jest wiele kobiet, które inspirują swoją osobą i wywarły duży wpływ na świat. Jednakże zanim tak się stało panie musiały stoczyć wiele bojów o uznanie i szacunek, a także udowadniać, że podobnie jak mężczyźni mogą być wynalazczyniami czy liderkami ruchów społecznych. Dlatego pamiętajcie dziewczynki świat w połowie należy do kobiet i warto dążyć do celu realizując swoje marzenia.
Zajęcia uważam za kończone i życzę Wszystkim miłego dnia 😎.
Comments