28 maja klasa 7
- zadajezpolskiego
- 28 maj 2020
- 3 minut(y) czytania
Dzień dobry Ludziska!
Można powiedzieć, że dwa dni odpoczęliście od obciążających rękę i umysł zadań z języka polskiego 😜, więc dzisiaj możemy sumiennie popracować. Gotowi do pracy? Domyślam się, że nie możecie już się doczekać rozpoczęcia zajęć 😂, więc nie przedłużam.
Dzisiejszą lekcję poświęcimy na omówienie ballady Adama Mickiewicza, z którą pierwszy raz spotkałam się w szkole podstawowej, będąc w Waszym wieku. Już wtedy skradła moje serce, budząc w nim zamiłowanie do literatury. Mam nadzieję, że i Wam się spodoba.
Utwór będzie mroczny, tajemniczy pełen grozy. Myślę, że zapowiada się ciekawie.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji:
Temat : Ballada "Lilije" jako wyraz romantycznego zainteresowania grozą.
Mam nadzieję, że pamiętacie, gdy przy okazji omawiania "Dziadów", opowiadałam Wam o zainteresowaniu romantyków twórczością ludową. Owa twórczość związana była z legendami i wierzeniami. Ludzie mieszkający z dala od dużych miast, wierzyli między innymi w zjawiska nadprzyrodzone i paranormalne. Był to fantastyczny temat dla romantyków, którzy wykorzystywali niesamowite historie, opierając na nich swoje ballady - ballady romantyczne. Wczoraj jedną już poznaliście, czyli "Świteziankę".
Zanim przejdziemy do tekstu, przypomnimy , czym jest ballada.
Ballada - utwór synkretyczny (utwór mieszany) , ponieważ zawiera elementy liryczne (nastrojowość, emocjonalność), epickie (narracyjność) i dramatyczne (dialog). Wywodzi się z tradycji ludowej.
Następnie otwieracie podręczniki na stronie 257 i zapoznajecie się z treścią utworu "Lilije".

Poniżej zamieszczam również link do amatorskiego filmu, nagranego przez uczniów w ramach projektu na lekcję j.polskiego. Film może ułatwić Wam zrozumienie utworu.
Zanim przejdziemy do szczegółowego scharakteryzowania ballady, uporządkujecie poniższy plan wydarzeń. Przepiszcie do zeszytów według właściwej kolejności, chronologicznie.
Nocny duch.
Wizyta w chatce pustelnika.
Oświadczyny braci.
Zapadnięcie się cerkwi.
Zbrodnia.
Przyjazd szwagrów.
Kłótnia młodzieńców.
Powrót do domu.
Druga rada pustelnika.
Pogrzebanie męża.
Pojawienie się ducha męża.
Poszukiwania.
Przygotowanie wianków.
Czy wiecie dlaczego bohaterka zabiła swojego męża? Myślę, że odpowiedź na to pytanie wymaga sięgnięcia do tekstu oraz historii kraju.
Bohaterka utworu zabiła małżonka, gdyż nie chciała, aby ten dowiedział się o jej niewierności, jakiej dopuściła się w czasie jego nieobecności. Kwestie zdrady były kiedyś bardzo surowo karane. Historia opisana w tej balladzie dzieje się za czasów Bolesława Śmiałego. Po powrocie ze swej wyprawy na Kijów wydał rozkaz karania śmiercią niewiernych żon żołnierzy walczących z nim na wojnie. Niewierne żony rycerzy płaciły najwyższą cenę za swój czyn, czyli oddawały życie.

Po dokonaniu zbrodni potajemnie zakopała ciało, zaś na grobie zasadziła lilie. Niestety dręczyły ją wyrzuty sumienia. Dlatego udała się po pomoc do pustelnika, kierując się strachem przed wieczną karą. Pragnęła również, aby dręczące ją widmo jej zmarłego męża przestało ją nawiedzać. Zatem nie skrucha za grzechy, lecz obawa o własny los były czynnikami sprawczymi jej postępowania. Właśnie dlatego dręczące ją poczucie winy nie mogło ustąpić miejsca odpuszczeniu win.

W "Lilijach" przeplatają się ze sobą dwa światy: świat wydarzeń realistycznych ze światem upiorów, mar nocnych i tajemniczych wydarzeń. Dzięki wprowadzonym do utworu dialogom i komentarzom narratora, który pełni tu rolę sprawozdawcy komentującego widziane przez siebie surowym okiem zdarzenia, poznajemy świat przeżyć wewnętrznych bohaterów, a także ich uczucia, motywy, jakimi się kierowali. Ponadto dialogi wprowadzają elementy dramatu, a także mają za zadanie charakteryzować zachowania i postawy bohaterów. Istotne miejsce zajmuje przyroda, która tworzy charakterystyczną dla tego gatunku atmosferę, jak również stanowi doskonałe tło dla określonych zachowań ludzkich (na przykład, gdy bohaterka zamordowała męża, w czasie jej powrotu do domu zaczyna zmierzchać, robi się ciemno, wietrzno, kraczą wrony, czyli cała natura daje świadectwo popełnionej zbrodni).
Większość pracy za Was wykonałam 😉. Waszym zadaniem będzie podsumowanie powyższych informacji, uzupełniając wniosek z zadania 6. na stronie 262.
Mam nadzieję, że dzisiejsze zajęcia z elementami grozy Wam się podobały.
Miłego weekendu życzę. Do poniedziałku .
Comentários