Moi Drodzy!
Wiem, że wczorajsze zajęcia wymagały poświęcenia sporej części dnia, by wykonać wszystkie zadania. Dodatkowo informacja o zbliżającym się sprawdzianie nie wpłynęła pozytywnie na Wasze nastroje, dlatego dziś możecie odetchnąć z ulgą. Nie będzie skomplikowanych zadań, długich godzin przy komputerze oraz monotonnego pisania . Po prostu zapowiada się dobry dzień 😃.
Dzisiejsze zajęcia poświęcimy na omówienie jednego z gatunków literackich, jakim jest powieść historyczna. Myślę, że przynajmniej jeden tytuł takiej powieści jesteście w stanie wymienić już dziś. Zapewne wszyscy słyszeliście o sienkiewiczowskich powieści tj.: "Krzyżacy", "Quo vadis" czy "Potop", które wywołują strach u każdego ucznia. Są to przykłady powieści historycznych, ale nie martwcie się, w tym roku nie musicie jeszcze się z nimi zmierzyć 😁. Czym zatem jest powieść historyczna i skąd się wziął pomysł na tenże gatunek literacki ?
Powieść historyczna jest odmianą powieści, czyli obszernej, wielowątkowej książki pisanej prozą. Jej charakterystyczną cechą jest czas akcji utworu, umieszczony w epoce wcześniejszej niż ta, w której żyje autor książki. Powieść ta łączy w sobie fikcję literacką z faktami historycznymi. Autorzy decydujący się na przystąpienie do napisania powieści historycznej , stają przed trudnym wyzwaniem, gdyż muszą odwzorować świat typowy dla opisywanego okresu historycznego. Podobnie jest w przypadku filmów historycznych, tam również reżyser czuwa nad każdym szczegółem, aby był zgodny z realiami przedstawianej epoki. Swoją drogą nie wiem, czy słyszeliście, że najwięcej filmowych wpadek, zdarza się właśnie podczas ekranizacji powieści historycznych. Jednym z przykładów jest "Quo vadis", którego akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, ale na filmowym kadrze został uchwycony rzymski obywatel w sportowych butach. Podobnie było w przypadku ekranizacji "Krzyżaków", kiedy to filmowy Władysław Jagiełło, szykując się do bitwy pod Grunwaldem, miał na ręku zegarek, który pojawił około 300 lat później. Sami widzicie powrót do przeszłości na kartach powieści czy na wielkim ekranie jest nie lada wyzwaniem dla każdego, kto decyduje się sięgnąć do historii.
Geneza, czyli powstanie powieści historycznych jest ciekawym zagadnieniem dla wielu badaczy literatury. Jedni twierdzą, iż początków powieści historycznych można doszukiwać się w starożytnym eposie Homera pt."Iliada", inni zaś dopatrują się początku w średniowiecznych romansach rycerskich. Z jednym są zgodni. Za twórcę powieści historycznej uważają szkockiego adwokata i poetę - Waltera Scotta.
Po krótkim 😜 wstępie możecie otworzyć zeszyty i zapisać temat dzisiejszej lekcji :
Temat : Cyceron w obronie sprawiedliwości - czytamy fragment powieści historycznej Roberta Harrisa.
Zanim przystąpicie do czytania, proszę, abyście przepisali poniższą notatkę do zeszytów .
Powieść historyczna (należy do epiki) - długi, wielowątkowy utwór literacki
Cechy gatunkowe :
* czas świata przedstawionego jest wcześniejszy niż czas, w którym żyje autor
*na świat przedstawiony składają się postaci i zdarzenia historyczne
*pozostałe elementy świata przedstawionego są prawdopodobne dla czasu, w którym się toczy akcja
*wątki historyczne przeplatają się z fikcyjnymi
*w powieści historycznej dąży się do oddania cech danej epoki i jej problemów
*pojawia się wiele archaizmów, czyli wyrazów, które wyszły już z użycia
Po przepisaniu notatki zamykacie zeszyty, komputery, bierzecie podręcznik w rękę i wychodzicie z nim na balkon lub podwórko. Dotlenienie się jest bardzo ważne, a długie godziny spędzone przed komputerem nikomu nie służą. Może właśnie zmiana otoczenia pobudzi wszystkich przeciwników literatury i rozbudzi w nich miłość do książek. Kto wie ...
Zapraszam do fragmentu pt."Niebezpieczna sprawa" zamieszczonego na 218 stronie naszego podręcznika.
Obiecałam, że będzie krótko i bez większego wysiłku, więc to tyle na dziś. Życzę wszystkim miłego dnia i dużo zdrówka 😊. Do jutra !
Comentarios