Moi Drodzy !
Zgodnie z planem wtorek jest dniem wolnym od polskiego i bardzo ubolewam z tego powodu. Zatem po wczorajszym odpoczynku od mojej lekcji, musimy nadrobić stracony czas i stawić czoła nowym wyzwaniom .
Dzisiaj również pozostajemy w temacie średniowiecznych rycerzy, których charakteryzowały trzy kluczowe słowa : Bóg, honor, ojczyzna. Czy bohater dzisiejszych zajęć będzie wpisywał się w kodeks średniowiecznego rycerza? Niebawem się przekonacie.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji :
Temat: Zawisza Czarny - niezapomniany rycerz.
Zanim przejdziecie do dalszej pracy musicie zapoznać się z fragmentem legendy pt."Czarny rycerz. Zawisza Czarny", zamieszczonej na 237 stronie podręcznika. Znajomość tekstu będzie niezbędna do wykonania dalszej pracy.
Po przeczytaniu wskazanego przeze mnie tekstu możemy przejść do drugiej części dzisiejszych zajęć.
Wiemy już, że Zawisza Czarny był niezwykłym rycerzem, który zapisał się na kartach historii, jako człowiek, dla którego najwyższą wartością był honor. Już w XVI wieku Stanisław Orzechowski zanotował popularne powiedzenie określające człowieka spolegliwego, tzn. takiego, na którym można polegać: Na nim ci jako na Zawiszy! Owo powiedzenie funkcjonuje do dziś w nieco zmienionej formie tj.: "polegać jak na Zawiszy". Stanowi określenie człowieka, na którego zawsze możemy liczyć i który nigdy nas nie zawiedzie.
Każdy naród posiada swojego superbohatera, którego zasługi z biegiem lat rosną na miarę legendy. Podobnie było również w przypadku Zawiszy Czarnego, któremu kronikarz Jan Długosz poświęcił w swych "Rocznikach" sporo uwagi, przedstawiając bohatera, jako idealnego rycerza walczącego za wiarę, sprawiedliwość i ojczyznę. Postać Zawiszy z czasem stała się symbolem patriotyzmu i była wielokrotnie przywoływana przez wybitnych pisarzy polskich m.in.: Juliusza Słowackiego, czy Stanisława Wyspiańskiego w trudnych dla kraju momentach. Nie zapomnieli o nim również malarze: Jan Matejko i Wojciech Kossak przedstawiający grunwaldzką wiktorię, czyli zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Kult Zawiszy od XX wieku służy jako wzór harcerzom, a w czasie II wojny światowej stał się patronem najmłodszej grupy Szarych Szeregów. Zawiszacy, bo tak ich nazywano, nie uczestniczyli w akcjach bojowych, zajmowali się łącznictwem. Gdy wybuchło powstanie, zorganizowali Harcerską Pocztę Polową i roznosili listy wśród ludności cywilnej.
Jak widzicie, Zawisza na dobre zagościł w sercach narodu. Żaden inny polski rycerz nie cieszy się taką sławą, jak on. Gdyby żył w XXI wieku, podejrzewam, że jak przystało na "fejma" miałby spore grono followersów na insta 🤣😝. Zatem charakterystyka Zawiszy, którą przygotujecie, musi być na miarę prawdziwego superbohatera.
Na czym będzie polegało Wasze zadanie ?
1. Pod tematem zapiszecie wspomniany przeze mnie frazeologizm oraz jego znaczenie.
2. Następnie zanotujecie w zeszytach, kim byli zawiszacy i czym zajmowali się podczas II wojny światowej.
3. I ostatnią rzeczą będzie pisemne wykonanie zadania 3. ze strony 242 ( wszystkie trzy podpunkty). Odpowiedzi na zamieszczone w podręczniku pytania utworzą charakterystykę Zawiszy.
PODPOWIEDŹ : jeżeli przeczytaliście trzy powyższe akapity zamieszczone pod dzisiejszym tematem, to macie już odpowiedź na pierwsze dwa zadania.
Na koniec chciałabym jeszcze pochwalić Was za aktywność. Uważam, że wspaniale radzicie sobie podczas zdalnego nauczania, dzięki czemu śmiało mogę powiedzieć, iż praca z Wami to czysta przyjemność. Niestety są osoby, które najwyraźniej wstydzą się😉 i nie wysyłają mi swoich prac . Dlatego proszę, aby dzisiejsze zadania wysłali mi wyłącznie uczniowie z numerem w dzienniku : 3, 9 i 19 . Czekam na zdjęcia Waszych zeszytów do piątku , maile wysyłajcie na adres zadajezpolskiego@op.pl.
Miłego dnia wszystkim życzę 😊. Dbajcie o siebie 😷. Do jutra !
Comments