Moi Drodzy!
Bardzo jestem dumna z ocen uzyskanych przez Was na wczorajszej kartkówce. Cieszy mnie również fakt, że zaprzyjaźniliście się z imiesłowami, które na zawsze będą już zdobić Wasze wypowiedzi 😊.
Pierwszy test online z języka polskiego jest już za nami, więc ze spokojem i bezstresowo mogę zapowiedzieć sprawdzian. Nie martwcie się, ponieważ nie będzie trudny. Poniżej zamieszczam zagadnienia, które pojawią się na sprawdzianie wraz z jego terminem.
Sprawdzian ze wszystkich części mowy
termin : 29.04. (środa)
zagadnienia : Wszystkie informacje o częściach mowy tj.:
- forma gramatyczna odmiennych części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik, zaimek, liczebnik), temat i końcówka fleksyjna (rzeczownik), stopniowanie przymiotników, imiesłowy przymiotnikowe, rozpoznawanie odmiennych części mowy w zdaniu
- rozpoznawanie nieodmiennych części mowy w zdaniu (przysłówek, spójnik, przyimek, partykuła i wykrzyknik), stopniowanie przysłówków, imiesłów przysłówkowy
- pisownia "nie" z różnymi częściami mowy
Wszystkie zagadnienia, które pojawią się na sprawdzianie, są Wam znane z klasy 4,5 i 6. Nowością są wyłącznie imiesłowy.
W czwartek (23 kwietnia) zrobimy powtórzenie do sprawdzianu.
My natomiast wracamy do wczorajszego tematu, czyli przypowieści.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat lekcji :
Temat : Odkrywamy przenośny sens przypowieści.
Wiecie już, że Biblia jest źródłem inspiracji twórczej dla pisarzy, którzy wykorzystywali motywy biblijne w swoich dziełach. Ponadto wiele gatunków literackich ma swój początek w Piśmie Świętym. Należy do nich między innymi przypowieść, która znalazła w kontynuatorów literackiej tradycji i do dziś cieszy się popularnością . Do polskich poetów, którzy sięgnęli po przypowieść, należą m.in: Wisława Szymborska czy Czesław Miłosz. Poniżej zamieszczam tekst współczesnej przypowieści wraz z dwoma zadaniami, które wykonujecie w zeszycie.
Następnie proszę Was, abyście zapoznali się z tekstem, dotyczącym różnych przypowieści oraz wykonali do nich zadania, wyłącznie online . Poniżej zamieszczam link do tekstu.
Ostatnim zadaniem, które dla Was przygotowałam, jest przepisanie do zeszytów i uzupełnienie o przenośny sens czterech przypowieści.
Zanim zakończymy dzisiejsze zajęcia , podsumujmy, co powinniście zrobić :
1. Wykonać zadanie w zeszycie dotyczące "Przypowieści" W. Szymborskiej (podpunkt a i b)
2. Zapoznać się z całym artykułem zamieszczonym na stronie epodreczniki (link powyżej).
3. Utrwalając poznane informacje na temat przypowieści należy wykonać zadania online ze strony epodreczniki
4. Przerysować do zeszytu tabelkę i uzupełnić ją o sens przenośny czterech przypowieści.
Na koniec chciałabym jeszcze pochwalić Was za aktywność. Uważam, że wspaniale radzicie sobie podczas zdalnego nauczania, dzięki czemu śmiało mogę powiedzieć, iż praca z Wami to czysta przyjemność. Niestety są osoby, które najwyraźniej wstydzą się😉 i nie wysyłają mi swoich prac . Dlatego proszę, aby dzisiejsze zadania wysłali mi wyłącznie uczniowie z numerem w dzienniku : 2,7, 12 i 14. Czekam na zdjęcia Waszych zeszytów , maile wysyłajcie na adres zadajezpolskiego@op.pl.
Miłego dnia Wszystkim życzę, dbajcie o zdrówko. Mam nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach nie przestaniecie mnie lubić 😋. Obiecuję, że jutro będzie mniej.
Comments