top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

20 maja klasa 6f

Dzień dobry Ludziska !


Zaimponowaliście mi aktywnością i zaangażowaniem po wczorajszych zajęciach. Dałam Wam trzydniowy termin na wykonanie zadania, a od większości z Was tego samego dnia, dostałam już gotowe interpretacje. Dobra robota, oby tak dalej! Mało czasu zostało do wystawienia ocen końcowych, więc liczę na codzienną aktywność.


Dzisiejsze zajęcia poświęcimy jednemu z bohaterów nauki - Mikołajowi Kopernikowi.




Zapewne wszyscy z Was wiedzą o jego teorii heliocentrycznej.Napisał również, że centrum wszechświata znajduje się blisko Słońca, a odległość Słońca od Ziemi jest niewielka w porównaniu z innymi gwiazdami. Jednakże jestem pewna, że o jednym z jego dokonań, zapewne nie słyszeliście. Mianowicie Kopernik zajmował się badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Odkrył, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, który wcześniej leżał na ziemi, po czym był konsumowany razem z brudem i zarazkami. Kopernik wpadł wówczas na pomysł, aby smarować pieczywo masłem, aby przywierający do pieczywa brud zniechęcał ludzi do jedzenia. W efekcie brudny chleb zniknął, zaraza ustąpiła, a smarowanie chleba masłem stało się popularne w całej Europie. Od tej pory wszyscy, smarując kanapkę masłem, będziemy myśleć o Koperniku 😅.


Co astronom ma wspólnego z językiem polskim? Wyobraźcie sobie, że poeta - Władysław Broniewski, napisał wiersz, będący hołdem złożonym Kopernikowi. O tym, jak astronom został ukazany w utworze, dowiecie się z podręcznika ze strony 259.




Po zapoznaniu się z tekstem otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji:

Temat : Rozmawiamy o Mikołaju Koperniku, który "zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię".


Myślę, że wszyscy doskonale wiecie, kim jest bohater utworu. Zastanówcie się, jakimi cechami się wyróżniał.


Poniżej zamieszczam interpretację wiersza, którą Wy przepisujecie do zeszytu.


1. Interpretacja wiersza W.Broniewskiego pt."Kopernik"

Bohaterem wiersza W. Broniewskiego jest Mikołaj Kopernik. Zostaje on ukazany w swojej pracowni, podczas prowadzenia badań nad Kosmosem.

Jest pochłonięty swoją pracą i skupiony. Odmierza, bada, porównuje. Wpatruje się w nocne niebo. W pewnym momencie mówi: "odwagi" . Odnosi się ona do wiary w siebie i swoje racje, ale bohater ma też świadomość, że będzie mu ona potrzebna do ogłoszenia teorii, sprzecznej z tym, co do tej pory zna świat.

Autor w swoim tekście pokazuje Kopernika nie tylko jako osobę pracowitą i mądrą, ale przede wszystkim jako odważną i dążącą do celu.


Oczywiście nie myślcie sobie, że wykonałam za Was całą pracę i zaraz kończymy zajęcia. Wasze zadanie będzie polegało na wypisaniu z wiersza środków poetyckich, czyli ulubionego zajęcia każdego ucznia 😅🤣.

2. Środki poetyckie ( wszystkie środki poetyckie macie w zeszycie, jako "Gang środków poetyckich")

a) np. epitety (przykłady)

b) np. metafory (przykłady)

c) itp. (przykłady)


Następnie odłóżcie zeszyty i ponownie spójrzcie do Waszych podręczników. Obok wiersza znajduje się obraz Jana Matejki pt."Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".

Dzieło powstało w 400. rocznicę narodzin Kopernika. Nie jest to praca typowa dla malarza, który słynął głównie z przedstawiania scen zbiorowych. W tym wypadku było inaczej. Postać została namalowana w pozycji półklęczącej. Astronom zwraca natchnioną twarz w stronę nieba. Obok niego widać rozrzucone księgi i narzędzia astronomiczne. Kopernik został przedstawiony na wieży we Fromborku, gdzie w oddali widać kościół i Zalew Wiślany. Wszystko idealnie odwzorowane z wyjątkiem jednej istotnej rzeczy. Człowiek ukazany na obrazie, to nie Mikołaj Kopernik ( oczywiste, ponieważ od dawna nie żył), a warszawski lekarz i astronom dr Henryk Levittoux, który tylko pozował Matejce i miał przypominać Kopernika. Była to jedyna możliwość, aby malarz mógł odwzorować postać z przeszłości.

Obecnie, dzięki nowoczesnej technologii oraz pracy naukowców, na podstawie wyglądu czaszki Kopernika dokonano rekonstrukcji jego twarzy. Spodziewaliście się, że tak w rzeczywistości wyglądał Kopernik?







Technologia to niezwykła sprawa, która zdecydowanie z roku na rok, coraz bardziej ułatwia nam życie. Jednakże zanim pojawiły się "smart" urządzenia, którymi się otaczamy, wymyślili je mądrzy ludzie. Myślicie, że każdy z nas ma predyspozycje do tego, by dokonać w życiu odkrycia? Chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat, dlatego wszyscy prześlecie mi do czwartku odpowiedź na powyższe pytanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.


Napisz wypowiedź argumentacyjną " Czy - waszym zdaniem - człowiek musi mieć jakieś specjalne zdolności, by zostać odkrywcą?". Wypowiedź musi składać się z stanowiska, jakie zajmujecie oraz dwóch argumentów popartych przykładami.

Stanowisko: .............................(bez wprowadzenia)

Argument 1: .............................(poparty przykładem)

Argument 2: .............................(poparty przykładem)


Wzór wypowiedzi argumentacyjnej macie w zeszycie oraz podręczniku. W tym roku szkolnym wielokrotnie pisaliśmy, taką wypowiedź. Odświeżcie swoją wiedzę i bierzcie się do pracy. Przypominam macie czas do czwartku.


Podsumujmy, co powinniście mieć w zeszycie :

1. Interpretację wiersza.

2. Środki poetyckie wraz z przykładami.

3. Wypowiedź argumentacyjną (obowiązkowa dla każdego).


Życzę Wam miłego dnia i czekam na efekty Waszej pracy.

Do jutra !


80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page