Dzień dobry !
Witam Was serdecznie po weekendowym lenistwie. Mam nadzieję, że odpoczęliście od komputerów, dotleniliście się i skorzystaliście z wiosennych promieni słońca 😎. Mimo poniedziałku, za którym nie przepadamy, humory powinny wszystkim dopisywać, ponieważ dzisiaj ponownie zostały otwarte lasy, parki i plaże. Nie marnujcie więc czasu przy komputerach, zróbcie co do Was należy i skorzystajcie z pogody, oczywiście w maseczkach😷 i towarzystwie dorosłych.
W piątek powtórzyliśmy wiedzę z historii na temat średniowiecza. Dziś będziemy kontynuować rozważania, przenosząc je na płaszczyznę literacką.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat lekcji :
Temat: Średniowieczni rycerze.
Na początek zapoznajcie się z tekstem pt."Rycerze, damy i Najświętsza Panna" , zamieszczonym na 226 stronie.
Temat rycerzy może wydawać się Wam nieaktualny i nie wart uwagi. Przecież któż z Was widział prawdziwego rycerza? Chyba ostatni raz w bajce, kiedy jeszcze je oglądaliście😉. Ponadto jesteście już za duzi, aby bawić się w rycerzy i walczyć z wyimaginowanym smokiem, jeżeli oczywiście kiedykolwiek się w nich bawiliście 🤔. Zatem kogo obecnie obchodzą rycerze ?
Okazuje się, że na całym świecie jest sporo grup pasjonatów rycerskich obyczajów, które nie tylko znają średniowieczną historię, ale regularnie biorą udział w turniejach i pojedynkach .
Ostatnimi laty Polacy uwielbiają odtwarzać historię, a wszelkiego rodzaju imprezy rekonstrukcyjne przyciągają tłumy.Pierwotnie ruch rekonstruktorski miał charakter fanowski. Pojawiły się grupki osób z wiedzą na temat wybranego okresu historii. Potrafiły wytwarzać broń, stroje i były głęboko zanurzone w realia epoki. Ale nagle okazało się, że rynek, zapotrzebowanie i zainteresowanie takimi rekonstrukcjami są ogromne, więc i pole występów się poszerzało. Zaczęto organizować rekonstrukcje nie tylko przy okazji rocznic doniosłych wydarzeń historycznych, lecz także robiono je przy skansenach, muzeach, podczas rozmaitego typu imprez czy z okazji dni miast.
Przynależność do grupy rekonstruktorów jest swoistą podróżą w czasie. Każdy udział w turnieju, spotkaniach czy imprezach rycerskich musi być niesamowitym doświadczeniem. Poniżej załączam link do jednego z takich pojedynków (rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem).
Podsumowując chciałabym, abyście zapamiętali, że mimo iż dzisiaj smoków nie ma i współczesny świat nie potrzebuje rycerzy w lśniących zbrojach, to są ludzie u których rycerski gen przetrwał. Zarówno należą do nich pasjonaci średniowiecza, jak i wszyscy Ci, którzy są szlachetni, nieobojętni na ludzką krzywdę, oddani ojczyźnie , honorowi i uprzejmi. Dzisiejsi rycerze, to po prostu rycerze na miarę XXI wieku, tacy jakich świat potrzebuje.
To tyle na dziś ! Miłego dnia Wam życzę, dbajcie o siebie 😷. Do jutra!😊
Comments