Dzień dobry !
Witam Was serdecznie po weekendowym lenistwie. Mam nadzieję, że odpoczęliście od komputerów, dotleniliście się i skorzystaliście z wiosennych promieni słońca 😎. Mimo poniedziałku, za którym nie przepadamy, humory powinny wszystkim dopisywać, ponieważ dzisiaj ponownie zostały otwarte lasy, parki i plaże. Nie marnujcie więc czasu przy komputerach, zróbcie co do Was należy i skorzystajcie z pogody, oczywiście w maseczkach😷 i towarzystwie dorosłych.
Tydzień zaczynamy od obiecanej kartkówki, której zapewne nie mogliście się doczekać 😝. Niestety zdalna edukacja pozbawiła mnie możliwości wypowiedzenia uwielbianego przeze mnie zdania, czyli "wyciągamy karteczki ". Bardzo ubolewam z tego powodu, ale cóż i ja muszę odnaleźć się w nowych realiach .
Kartkówka składa się z 15 pytań testowych. Na każdą odpowiedź macie 2 minuty, czyli nie musicie się spieszyć. Uważnie czytajcie polecenia, gdyż niekiedy trzeba będzie zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. Wszystkie zadania dotyczą ćwiczeń, które wykonaliśmy, tak więc nic nie powinno Was zaskoczyć. Trzymam kciuki za Was.
Chcąc przystąpić do kartkówki klikacie na link, wpisujecie imię i nazwisko . Powodzenia !
Przypominam, że każdy musi przystąpić do kartkówki, gdyż jest to obowiązkowa .
Oczywiście nie jest to jeszcze koniec lekcji 😁.
Teraz otwieracie zeszyty i zapisujecie dzisiejszy temat :
Temat : Jakie uniwersalne treści zawiera przypowieść o synu marnotrawnym ?
Postanowiłam zrobić Wam krótką przerwę od gramatyki i najbliższe lekcje poświęcić na literaturę. Mimo, iż przypowieść dobrze znacie z lekcji religii, to należy ona również do tematów omawianych na lekcjach języka polskiego. Dlaczego ?
Przede wszystkim , dlatego że pochodzą z Biblii, czyli zbioru ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku, uznawanych przez Żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Można powiedzieć coś więcej, iż Biblia to dzieło niezmiernie zróżnicowane, znaleźć w niej można wiele gatunków i rodzajów literackich. Pismo Święte jest źródłem kultury europejskiej. Z niej właśnie wywodzą się wątki fabularne, symbole, modele postaw ludzkich. Jest to także świetne źródło związków frazeologicznych (tzw. biblizmów).
Po drugie przypowieści to utwory narracyjne, krótkie opowieści, które są ilustracją ukrytej w nich mądrości. Czyli przedstawione postacie i wydarzenia nie są tak naprawdę najważniejsze, lecz funkcjonują jako przykłady uniwersalnych praw, ukrytych przesłań. Oznacza to, że prosta, uboga fabuła jest tylko ilustracją, obrazkiem, który ukazuje głębsze treści.Właściwa interpretacja przypowieści wymaga, aby przejść od jej znaczenia dosłownego (widocznego na pierwszy rzut oka) do znaczenia ukrytego.
Dzięki przypowieścią potrafimy zrozumieć naukę Chrystusa, który nauczając napotkanych na swej drodze ludzi, używał prostych przykładów krótkich opowiastek. Ilustrowały one myśli i pouczenia, które chciał przekazać ludziom. Właśnie przypowieści zawierają pouczenie, swoisty kodeksem postaw i wyjaśnień – jak należy żyć.
Myślę, że po krótkim wprowadzeniu możemy przejść do tekstu. Otwieracie podręczniki na stronie 154 i zapoznajecie się z treścią przypowieści "O synu marnotrawnym".
Następnie przepisujecie do zeszytu, poniższą notatkę:
Przypowieść , inaczej parabola jest gatunkiem literatury moralistycznej. Krótki utwór, w którym przedstawione postaci i zdarzenia nie są ważne ze względu na atrakcyjność fabuły , lecz służą jako przykład uniwersalnych prawd moralnych, filozoficznych czy religijnych.
Cechy przypowieści :
obrazowa, prosta fabuła,
przedstawia zdarzenia codzienne, znajome odbiorcom,
opisuje je w sposób prosty,
ma dwie warstwy, dwa znaczenia: zewnętrzne (bezpośrednie) – to, o którym opowiada, i ukryte, pośrednie przesłanie, głębszą naukę
Sprawdźcie , czy zrozumieliście treść przypowieści wykonując zadanie 1 ze strony 155.
Ponadto w zeszytach ( w dowolnej formie) zapiszcie notatkę informującą o dosłownym i przenośnym sensie przeczytanej przez Was przypowieści.
Miłego dnia Wam życzę, dbajcie o siebie 😷. Do jutra!
Commentaires