Dzień dobry !
Witam Was serdecznie po weekendowym lenistwie. Mam nadzieję, że odpoczęliście od komputerów, dotleniliście się i skorzystaliście z wiosennych promieni słońca 😎. Mimo poniedziałku, za którym nie przepadamy, humory powinny wszystkim dopisywać, ponieważ dzisiaj ponownie zostały otwarte lasy, parki i plaże. Nie marnujcie więc czasu przy komputerach, zróbcie co do Was należy i skorzystajcie z pogody, oczywiście w maseczkach😷 i towarzystwie dorosłych.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat lekcji.
Temat : Podróż do średniowiecza.
Średniowiecze zapewne już znacie z lekcji historii i plastyki, jednak na każdym przedmiocie omawia się je w innym ujęciu. Wiadomo, że na historii liczą się daty, wydarzenia, stosunki polityczne. Podczas lekcji plastyki zapewne koncentrowaliście się na omówieniu charakterystycznej architektury średniowiecznej, rzeźby i oczywiście malarstwa ściśle związanego z religią chrześcijańską. Natomiast na zajęciach języka polskiego połączymy poznane przez Was na innych przedmiotach informacje i całościowo spojrzymy na średniowiecze, jako kolejną po antyku epokę literacką.
Zapewne domyślacie się, że będę Was zanudzać informacjami o średniowieczu i tu Was zaskoczę , nie mam takiego zamiaru . Zrobi to ktoś inny 😁! Zapraszam do wysłuchania krótkiego wykładu, klikajcie na poniższy link.
Możemy teraz przejść do graficznego przedstawienia najważniejszych informacji na temat tejże epoki literackiej. Zapoznajcie się najpierw z poniższą notatką.
Pojawiło się tu kilka informacji, które należy wytłumaczyć oraz zapamiętać. Proszę, abyście przepisali notatkę ( pięć punktów) do zeszytów:
1. Nazwa epoki.
Średniowiecze - oznacza wieki średnie pomiędzy antykiem a renesansem
2. Czas trwania epoki.
a) w Europie od V (476 r.n.e. upadek starożytnego Rzymu) - XV w. n.e.
b) w Polsce od X ( 966 r. przyjęcie chrztu przez Mieszka I) - XV w.n.e.
3. Ważne terminy .
a) teocentryzm - (z j.greckiego theos= Bóg) średniowieczna idea, która stwiała Boga w centrum świata i wszelkich zainteresowań człowieka.
b)feudalizm - ustrój oparty na hierarchii społeczeństwa. Władca nadawał ziemię (lenno) poddanym, którzy stawali się wasalami. Ziemia należała do rycerzy, ale była uprawiana przez chłopów.
c) uniwersalizm - jedność kultury średniowiecza. W całej Europie dominowała jedna religia (chrześcijaństwo), język (łacina), ustrój (feudalizm), idea (teocentryzm).
4. Wzorce osobowe.
a) idealny władca musiał być: pobożny, sprawiedliwy, mądry, odważny i waleczny. Przykładem idealnego władcy był : Bolesław Chrobry oraz król Artur.
b) asceta - to święta osoba, która wyrzeka się dóbr materialnych i wszelkich przyjemności. Całe dnie poświęca na modlitwę, jest pobożny i skromny. Np. Św. Aleksy.
c) idealny rycerz odznaczał się wiernością, honorem, walecznością w obronie wiary, władcy i kobiet, odwagą, niezłomnością, męstwem i pobożnością. Np. Roland.
5. Style architektoniczne.
a) styl romański charakteryzował się : prostą formą, masywną konstrukcją, małymi, wąskimi oknami, sklepieniem kolebkowym.
Przykład budowli romańskiej - kościół św. Andrzeja w Krakowie
b) styl gotycki charakteryzował się: strzelistą budowlą, wysokimi, witrażowymi oknami, sklepieniami krzyżowo - żebrowymi, licznymi wieżyczkami. Np. kościół Mariacki w Krakowie, zamek w Malborku.
Na dzisiejszych zajęciach przedstawiłam Wam najważniejsze informacje na temat średniowiecza, które powinniście zapamiętać.
Przypominam, abyście przepisali do zeszytów przygotowaną przeze mnie notatkę (5 punktów), którą możecie ozdobić wzorując się na średniowiecznych księgach przepisywanych przez skrybów, które stanowią prawdziwe arcydzieło.
Przeczytajcie fragment tekstu ze strony 226 (podręcznik) pt. "Rycerze, damy i Najświętsza Panna".
Domyślam się, że czekacie tylko na koniec dzisiejszej lekcji, skarżąc się przy tym na zły los współczesnego ucznia. Macie szczęście, gdyż moje "pięć minut" na dziś dobiegło końca, ale mam dla Was pewną ciekawostkę. Poniżej zamieściłam link do artykułu opisującego życie dziecka w średniowieczu. Zachęcam do przeczytania i porównania doświadczeń związanych z trudami dzieciństwa. 😅
Życzę wszystkim miłego dnia 😊. Dbajcie o siebie i #zostańciewdomu
Comments