top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

2 kwietnia klasa 7

Kochani!

Jestem zachwycona Waszą pracą 🥰. Każdego dnia otrzymuję coraz więcej maili z zadaniami i bardzo mnie to cieszy. Odkąd się znamy, nie widziałam u Was takiej aktywności na polskim. Dobra robota !


Od dwóch dni zgłębialiśmy tajniki czasownika, myślę, że dzięki temu odświeżyliście swoją wiedzę. Jeżeli jednak nie czujecie się pewnie i nie chcecie być noobem 😋 w dziedzinie czasownika, polecam wysłuchanie poniższego wykładu oraz sprawdzenia swoich sił w zaproponowanych przeze nie quizach.

Wykonanie powyższych quizów jest nieobowiązkowe, ale zalecane dla osób, chcących zebraną teorię zastosować w praktyce.


Nie cieszcie się , że dziś tylko tyle. Zgodnie z planem powinniśmy mieć dwie lekcje, stąd muszę Was dzisiaj trochę zmęczyć 😁. Temat, który zaplanowałam, będzie nowym zagadnieniem, więc oczekuję od Was, pełnej koncentracji, poważnego podejścia i oczywiście mnóstwo chęci do wspólnej pracy .


Na dzisiejszych zajęciach omówimy trzecią nieosobową formę czasownika, jaką są IMIESŁOWY , które uwielbiam i dołożę wszelkich starań , aby i Was zainteresować tematem.


Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat lekcji.

Temat: Wszystko, co musisz wiedzieć o imiesłowach.


Następnie otwieracie podręczniki na stronie 282 i zapoznajecie się z treścią w niebieskiej ramce.

Myślę, że udało się Wam dowiedzieć, iż imiesłowy to bezosobowe formy czasownika. Dzielą się na dwie grupy: imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe. Poniżej załączam notatkę graficzną, którą przepisujecie do zeszytów.




Oczywiście przepisać nie oznacza zrozumieć 😉, dlatego poniżej umieszczam szczegółowe omówienie każdego z imiesłowów. Pełna koncentracja i zaczynamy.


Zastanówmy się najpierw nad przykładem:


Siedzący człowiek czytał książkę.


"Siedzący" - to wyraz, który powstał od bezokolicznika - "siedzieć", ale zapytamy o niego jaki? (człowiek jaki? siedzący), czyli pytaniem o przymiotnik. Można, więc powiedzieć , że efektem połączenia przymiotnika i czasownika jest forma "siedzący". Warto również zauważyć, że obie czynności odbywają się równocześnie tzn.człowiek siedzi i czyta jednocześnie. Taką postać czasownika nazywamy imiesłowem przymiotnikowym czynnym. Tworzymy go , tylko i wyłącznie od czasowników niedokonanych poprzez dodanie końcówki

-ący, -ąca, -ące.


Spójrzmy na następujący przykład:


Kupiony ser leży na stole.


Jak powstał wyraz "kupiony"? - znowu mamy wyraz, który powstał od czasownika (kupić) , ale odpowiada na pytania jaki?który?, czyli na pytania przymiotnika - ma właściwości przymiotników i czasowników, tak jak i jego czynny kolega. Różni je natomiast jedna istotna kwestia, mianowicie imiesłów przysłówkowy bierny oznacza właściwość przedmiotów spowodowaną przez czyjąś czynność (tak jak w stronie biernej czasownika). Tworzymy go poprzez dodanie końcówek -ny, -na, -ne, -ty, -ta, -te .


Aby zobrazować imiesłowy przymiotnikowe, posłużę się notatką wykonaną przez panią Irminę Żarską, która jest moim graficznym guru 😁 Zalecam przerysować notatkę do zeszytu, oczywiście według własnych umiejętności 😅.

Imiesłów przymiotnikowy już jest, został nam tylko przysłówkowy. Nie marnujmy czasu i bierzmy się do dalszej pracy !


Zanalizujmy zdanie:


Siedząc rozmyślałam o przeczytanej książce.


Tym razem podmiot (wykonawca czynności) wykonywał czynność rozmyślania siedząc, czyli czynność siedzenia towarzyszyła czynności rozmyślania. Forma siedząc to imiesłów przysłówkowy, który jest nazwą czynności lub stanów towarzyszących innej czynności .Jeżeli te dwa zdarzenia przebiegają równocześnie, mamy do czynienia z imiesłowem przysłówkowym współczesnym. Tworzymy je poprzez dodanie końcówki -ąc.


Teraz zwróćmy uwagę na zdanie:


Wyszedłszy z domu udałam się na spacer . (Tak wiem, przecież nikt już tak nie mówi😋)


Tym razem wydarzenie określone wyrazem "wyszedłszy" jest wcześniejsze niż czynność wyrażona czasownikiem, czyli najpierw wyszłam a później udałam się na spacer. Taki imiesłów nosi nazwę imiesłowu przysłówkowego uprzedniego. Są to nazwy czynności zakończonych, wcześniejszych niż czynności wyrażone osobową formą czasownika. Tworzymy je za pomocą końcówek -łszy (jeśli temat czasownika kończy się na spółgłoskę np. padłszy) lub -wszy (jeśli kończy się na samogłoskę np.zdjąwszy).

Ponownie wykorzystam notatkę graficzną pani Irminy Żarskiej, którą Wy przerysujecie do zeszytów.



Co musicie zapamiętać?

1. Jaki jest podział imiesłowów.

2. Wiedzieć jak tworzymy imiesłowy, zapamiętując ich końcówki.

3. W jakich sytuacjach ich używamy np. czynność wcześniejsza(uprzedni), czynność równoczesna (czynny) , itp.


Nowy temat, stąd musieliśmy skoncentrować się na teorii. Ponadto mam dobrą wiadomość... na dziś to koniec. Waszym zadaniem jest wyłącznie przerysowanie notatek graficznych. Tym razem nie ma zadania domowego 😃


Odpocznijcie , uporządkujcie informacje o imiesłowach, spróbujcie się z nimi zaprzyjaźnić i pamiętajcie dbajcie o swoje zdrowie. Do zobaczenia w poniedziałek 😊








116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


Post: Blog2_Post
bottom of page