Ludziska!
Mam nadzieję, że wspaniale spędziliście Dzień Dziecka i z radością siadacie dziś przed komputerem 🙈🙊. Nie będę, więc marnować czasu na długie wstępy i od razu przechodzimy do lekcji.
Prosiłam Was wczoraj o zapoznanie się z tekstem Adama Mickiewicza pt."Reduta Ordona". Kto nie odrobił zadania domowego, dziś musi sprostać trudniejszemu zadaniu. Trzeba przeczytać wyżej wspomniany utwór, jednakże w oryginale 😁. Powodzenia 😂.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.
Temat: Jak przebiegła walka o Redutę Ordona.
Utwór opowiada o obronie i wysadzeniu szańca w warszawskiej dzielnicy Woli przez Juliana Konstantego Ordona. Zdarzenie to poznał Mickiewicz z relacji swojego przyjaciela, Stefana Garczyńskiego, uczestnika powstania listopadowego i naocznego świadka opisywanych faktów. Przebywali wtedy obaj w Dreźnie, dokąd dotarła fala uchodźców po przegranym powstaniu. Według Garczyńskiego Ordon zginął w ruinach umocnień wysadzonych przez siebie w powietrze i tak to przedstawił Mickiewicz. W rzeczywistości bohaterski artylerzysta został ciężko ranny, lecz przeżył wybuch. Walczył później w powstaniu węgierskim pod dowództwem generała Bema, a także w wojnie narodowej we Włoszech w oddziałach Garibaldiego.
O czym opowiada utwór Mickiewicza?
Opisywane wydarzenia miały miejsce w 1831 roku i były ostatnim etapem powstania listopadowego. Żołnierz opowiada o całym epizodzie z perspektywy czasu. Wyszedł na działo i stamtąd obserwował pole walki. Z naprzeciwka nadciągał oddział Rosjan wyposażony w 200 armat. Zaatakował on redutę Ordona, która posiadała jedynie 6 dział. Żołnierze Ordona dzielnie się bronili, jednak wróg stopniowo zdobywał pozycje Polaków.
Kiedy Rosjanie zniszczyli ostatnią polską armatę, oddział zaczął wykorzystywać broń ręczną.Pomimo zaciekłej walki, Rosjanom udało się przełamać opór Polaków.Kiedy wzrok adiutanta przesłoniły łzy, jego generał obserwował wszystko przez lunetę wspartą na ramieniu żołnierza. Oznajmił, że reduta została stracona.
Generał z powodu słabego wzroku przekazał lunetę adiutantowi i polecił mu dokładnie obserwować, co się dzieje z samym Ordonem. Adiutant ujrzał, jak dowódca reduty skacze do lochu z zapalonym ładunkiem wybuchowym i wraz z sobą wysadza cały szaniec.Jego czyn spowodował, że zginęli wszyscy: Polacy i szturmujący redutę Rosjanie.
Na koniec adiutant stwierdził, że Ordon zostanie patronem szańców (czyli okopów), ponieważ jego dzieło miało wymiar heroiczny. Czyn dowódcy jest również porównywany do czynu Boga, który w dzień ostateczny zniszczy niegodziwy świat.
"Reduta Ordona" w czasach Adama Mickiewicza była tekstem zakazanym, ponieważ w złym świetle ukazywała Rosjan i cara. Jednakże dla nas - Polaków jest to jeden z najbardziej znanych utworów patriotycznych, będący wyrazem bohaterstwa i męstwa narodu. Fragmenty utworu recytowano w najważniejszych dla kraju momentach m.in. w lekturze "Syzyfowe prace" przez jednego z bohaterów - Bernarda Zygiera.
W 2015 r. mazowiecki konserwator zabytków wpisał "Redutę Ordona" na listę zabytków nieruchomych. Chciałabym, abyście spojrzeli na ten utwór inaczej, nie jak na kolejny nudny tekst Mickiewicza. Może przekona Was do niego nieco bardziej współczesna forma. Link poniżej.
Dzień Dziecka za nami, więc dzisiejsze zajęcia nie mogą się zakończyć tylko na mojej pracy. Dla Was przygotowałam karty pracy, które możecie przepisać do zeszytu lub wydrukować i wkleić. Postarajcie się samodzielnie wykonać wszystkie zadania.
Uzupełnioną kartę pracy wysyłają mi do czwartku osoby z następującymi numerami w dzienniku:14,15,17, 18, 20
W czwartek zamiast tradycyjnej lekcji na blogu napiszecie diagnozę. Nie musicie się przygotowywać, gdyż zależy mi na faktycznym stanie Waszej wiedzy. Wynik pokaże zdobyte przez Was umiejętności oraz ujawni ewentualne braki. Ponadto pomoże mi podjąć decyzję w przypadku osób, u których propozycja oceny waha się pomiędzy dwoma stopniami.
Miłego dnia 😊
Comments