Dzień dobry Ludziska !
Mało czasu zostało do wystawienia ocen końcowych, więc liczę na codzienną aktywność.Ocena na koniec roku jest w Waszych rękach 😁.
Dzisiaj ponownie pozostajemy w konwencji wielkich bohaterów. Ale pamiętajmy – wielki nie znaczy spektakularny, rzucający się w oczy. Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność – oni nie uważają, że robią coś niezwykłego. Z takimi wyjątkowymi bohaterami spotkamy się dziś, czytając fragment powieści Marcina Szczygielskiego pt. "Arka czasu".
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.
Temat: Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
Tematem dzisiejszej lekcji jest cytat pochodzący z Talmudu- jednej z najważniejszych dla Żydów ksiąg. Jestem ciekawa, czy podczas czytania fragmentu powieści, znajdziecie analogię pomiędzy powyższym cytatem, a tematem tekstu, z którym się za moment zapoznacie. Zapraszam Was do lektury fragmentu pt."Ucieczka" zamieszczonego na 287 stronie podręcznika.
Następnie w zeszycie odpowiedzcie na poniższe pytania, oczywiście pełnym zdaniem:
* Kiedy i gdzie rozgrywają się opisane wydarzenia?
* Kim byli bohaterowie ?
* Czym dla bohaterów tekstu była ucieczka?
* W jaki sposób słowa Talmudu nawiązują do poznanej historii?
Zapoznajcie się z krótkim streszczeniem książki :
Powieść opowiada o trudnych dla Polski czasach i losach ludzi walczących o swoja wolność. Może się wydawać, że o II wojnie światowej powiedziano już wszystko. Zastanawia mnie jednak mnogość tekstów opisujących tamte czasy – w księgarni natrafia się zwykle na kilka (jeśli nie kilkanaście) wspomnień, monografii lub powieści na ten temat. Jak myślicie, dlaczego czytelnicy chętnie sięgają po tę tematykę? Może celem autorów jest utrwalenie drastycznych obrazów, tak aby nigdy na świecie nie wydarzyła się podobna tragedia.
Oczywiście tematyka II wojny światowej nie jest podejmowana wyłącznie w literaturze, ale także w innych tekstach kultury np. : filmach, teledyskach, okładkach płyt, w tekstach piosenek, czy graffiti.
Na dzisiejszą lekcję przygotowałam dla Was dwa przykłady, które podejmują tematykę walki o wolność. Waszym zadaniem będzie wybór jednego z poniższych tekstów kultury oraz jego interpretacja (czyli napisanie, co przedstawia)
Teksty kultury :
1. Teledysk do piosenki Chłopców z Placu Broni "Kocham wolność".
W interpretacji teledysku pomogą Wam odpowiedzi na poniższe pytania :
*Jakie obrazy z teledysku zapamiętałaś/zapamiętałeś?
*Co według Ciebie symbolizują ptaki, delfiny?
*W jaki sposób zostało przedstawione okrucieństwo wojny?
2. Okładka płyty zespołu U2.
W interpretacji okładki pomogą Wam odpowiedzi na poniższe pytania :
*Jak wojna wpływa na ludzi?
*Jakie krzywdy i zniszczenia powoduje ?
*Co - Twoim zdaniem - wyraża twarz chłopca?
*Jakie emocje wywołuje to zdjęcie?
Powyższe zadanie wykonują wszyscy uczniowie i przesyłają mi swoje interpretacje na adres email: zadajezpolskiego@op.pl . Na zadania czekam do czwartku.
Przygotowałam również zdanie dla chętnych:
wykonaj pracę z elementami słownymi i plastycznymi, która będzie miała charakter antywojenny. Stwórz projekt graffiti, nadruku na koszulkę lub plakatu. Inspiracją dla Was mogą być prace artysty Banksy'ego, który zajmuje się street artem.
Podsumujmy, co musieliście zrobić na dzisiejszych zajęciach:
1. Przeczytać tekst z 287 s.
2.Pisemnie odpowiedzieć na cztery pytania.
3. Napisać interpretację wybranego tekstu kultury( Musicie napisać, co przedstawia i jaki ma sens. Wypowiedź musi składać się z kilku zdań, być spójna i logiczna.)
Życzę Wam miłego dnia i zapraszam na jutrzejsze zajęcia.
Comments