Drogie Dzieci!
Mamy dziś czwartek, a jak wiadomo czwartek to już prawie piątek 😎. Zatem tym optymistycznym akcentem zaczynamy dzisiejsze zajęcia . Nie marnujemy czasu na zbędne refleksje i korzystamy z poświątecznych zasobów energii i entuzjazmu.
Dziś nadszedł długo wyczekiwany przez Was moment, czyli podsumowanie zmagań z imiesłowami 😁. Utrwalimy i uporządkujemy wszystkie zdobyte informacje. Ponadto przygotujemy się do poniedziałkowej kartkówki, której domyślam się, że nie możecie się już doczekać 🤣.
Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.
Temat : Znając imiesłowy ... - powtórzenie wiadomości.
Zanim przejdziemy do utrwalenia zdobytej wiedzy musicie zapoznać się z zasadą ortograficzną, dotyczącą pisowni partykuły nie z imiesłowami. Poniższą informację przepiszcie do zeszytów.
Partykułę nie piszemy :
- łącznie z imiesłowami przymiotnikowymi np.niezrobiony (bierny), nieczytający (czynny)
- rozdzielnie z imiesłowami przysłówkowymi np. nie zrobiwszy (uprzedni), nie mając (współczesny) .
Utrwalcie poznaną zasadę, wykonując zaproponowane przeze mnie poniższe zadanie, w którym nie tylko liczy się wiedza, ale i refleks. Klikajcie na link, powodzenia!
Po drobnej przyjemności wracamy do zeszytów. Tym razem będą nam również potrzebne podręczniki. Otwieracie książki na 285 stronie i zapoznajecie się z poleceniem zadania piątego, które wykonacie w zeszytach.
Zad.5 s.285
PODPOWIEDŹ : w każdym zdaniu należy zamienić jeden czasownik na imiesłów. Aby zadanie zostało wykonane poprawnie należy przypomnieć sobie w jakich sytuacjach stosujemy imiesłów uprzedni, a kiedy współczesny. W tym celu zamieszczam krótkie powtórzenie zaczerpnięte ze strony https://aniakubica.wordpress.com/kursy-internetowe/imieslow-od-podstaw/.
Pierwsze zdanie brzmi :
Robili porządek w swojej biblioteczce i jednocześnie słuchali muzyki.
W powyższym zdaniu mamy dwie czynności, które były wykonywane równocześnie, więc wiemy, że będziemy musieli utworzyć imiesłów przysłówkowy współczesny i usunąć spójnik.
odp. Robiąc porządek w swojej biblioteczce, słuchali muzyki.
Trzecie zdanie może sprawić Wam trudność, więc zrobimy je wspólnie.
Gdy zgromadziłyśmy potrzebny materiał i przeczytałyśmy instrukcję, wykonałyśmy makietę nowej gry.
W tym zdaniu mamy trzy czasowniki. Najpierw zgromadziły, następnie przeczytały a później wykonały. Jakiej formy należy użyć ?Bardzo dobrze! Dodane przeze mnie słowo najpierw nasuwa na myśl odpowiedź, czyli imiesłów przysłówkowy uprzedni.
odp. Zgromadziwszy potrzebny materiał, przeczytawszy instrukcję, wykonałyśmy makietę do nowej gry.
Dwa kolejne zdania wykonujecie samodzielnie w zeszytach.
Dobra robota! Bierzemy się za kolejne 6. zadanie, zapoznajcie się z jego treścią.
Zad. 6. s.285
Zadanie nie powinno sprawić Wam trudności, ale dla ułatwienia pierwsze zdanie wykonamy wspólnie.
Zmieniając koło, pojechał dalej.
Przede wszystkim musimy zastanowić się nad sensem niniejszego wypowiedzenia. Nie ma możliwości , aby zmieniać koło i w tym samym czasie jechać dalej. Zatem błędnie został użyty imiesłów przysłówkowy współczesny i jego należy zastąpić innym słowem.
Prawidłowa odpowiedź : Zmieniwszy koło, pojechał dalej .
Kolejne przykłady wykonajcie samodzielnie w zeszycie. Pamiętajcie, że nie w każdym zdaniu musicie zastosować imiesłów.
Z czystym sumieniem mogę przyznać, iż wykonaliśmy wszystkie możliwe zadania dotyczące imiesłowów. Uważam, że na kartkówce nie powinniście mieć żadnych problemów. Trzymam kciuki !
Poniżej załączam linki do quizów, które sprawdzą Wasze przygotowanie do kartkówki.
Życzę Wam miłego weekendu 😊. Do poniedziałku !
Comentários