top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

13 maja klasy: 6c i 6d

Moi Drogie Dzieci !


Zacznę od sprostowania wczorajszych, błędnych informacji. We wtorkowym poście zamieściłam wiadomość, że sprawdzian jest w środę. Oczywiście była to moja pomyłka, sprawdzian zgodnie z planem jest jutro. Macie jeszcze cały dzień na powtórki. Mam nadzieję, że się na mnie nie gniewacie z powodu zamieszania😁.


Kilka dni temu informowałam Was, że ten tydzień poświęcimy wielkim ludziom - bohaterom. Czytaliśmy historię legendarnych rycerzy, poznaliśmy "Hymn harcerski" . Dzisiaj zajmiemy się kolejną grupą, która nie boi się ryzyka i codziennie służy ojczyźnie.


Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji:

Temat: Do boju z pieśnią na ustach.





Przedmiotem dzisiejszych rozważań będą pieśni partyzanckie, jednakże zanim przejdziemy do zapoznania się z ich treścią, wyjaśnijmy, kim jest partyzant i czym się zajmuje.


Partyzant - żołnierz nieregularnych oddziałów prowadzących walki oraz działania dywersyjne na terenach zajętych przez wroga. Brali oni udział w partyzantkach, czyli formie walki zbrojnej przeciwko okupantowi, prowadzonej z ukrycia, na tyłach jego wojsk.



Po krótkim wyjaśnieniu możemy przejść do zapoznania się z treścią partyzanckich pieśni, które znajdują się 282 i 283 stronie Waszego podręcznika. Wyszukajcie w tekście fragmentów dotyczących codzienności partyzantów, ich cech oraz przyrody ukazanej w utworach.


Poniżej zamieszczam link do pieśni zamieszczonych w podręczniku, abyście mogli ich wysłuchać:


Następnie zapiszcie w zeszytach krótką notatkę, którą sami, w oparciu o tekst będziecie musieli dokończyć.


1. Codzienność partyzanta :

a) codzienność jest trudna, ale wykonuje swoje zadania z zapałem i poczuciem obowiązku

b) wpisujecie własne spostrzeżenie, jaka jeszcze jest codzienność partyzanta


2. Cechy partyzanta :

a) odważny, nie wie, co to lęk

b) nie skarży się na trudy wojennego życia

c) samodzielnie uzupełniacie (jaki jeszcze jest partyzant)

d) samodzielnie uzupełniacie


3. Rola przyrody w partyzantce:

a) przyroda "odczuwa" to, co ludzie

b) wierzby szumią z żalu

c) samodzielnie uzupełniacie (jaka jeszcze jest przyroda)

d) samodzielnie uzupełniacie



Zastanówcie się, w jakim celu - waszym zdaniem - powstawały pieśni żołnierskie i partyzanckie. Zapiszcie swoje przemyślenia w formie notatki, poniżej zamieszczam podpowiedź.

Celem powstawania pieśni żołnierskich było : podtrzymywanie na duchu, wyrażanie tęsknoty i marzeń, itp. (kończycie samodzielnie)


Nie wysyłacie mi notatki z dzisiejszej lekcji. Zapraszam natomiast wszystkich pilnych uczniów 😉 do wykonania zadania dodatkowego. Napiszcie fragment pamiętnika - zapisków partyzanta, wykorzystując obrazy poetyckie, które zostały przedstawione w tekstach oraz używając własnej wyobraźni. Pamiętniki wysyłajcie do piątku na adres : zadajezpolskiego@op.pl.


Życzę wszystkim miłego dnia i przypominam o jutrzejszym sprawdzianie ( tym razem data jest prawidłowa 😅).





94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page