Dzień dobry Ludziska!
Weekend ledwo się zaczął, a dziś mamy już poniedziałek. Czasem tak trudno się z tym pogodzić! Zwłaszcza w niedzielę wieczorem. Ledwo człowiek zaczął się rozkręcać, poczuł tę chwilę wolności, a tu już koniec. Cały tydzień od nowa... oczywiście lekcji języka polskiego 😅.
Obiecałam Wam w piątek, że w tym tygodniu odpoczniecie od części zdania. Oczywiście słowa dotrzymuję i na najbliższe zajęcia zaplanowałam tematy poświęcone niezwykłym bohaterom. Będą to historie ludzi, których odwaga, siła i honor wybawiła naród z opresji.
Zanim przejdziemy do zapisania tematu, przeczytajcie tekst "O śpiących rycerzach w Tatrach", zamieszczony na 250 stronie Waszego podręcznika.
Po zapoznaniu się z utworem Jana Kasprowicza otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.
Temat : Co zrobić, by obudzić śpiących rycerzy?
Zajęcia zaczynamy od mojego ulubionego pytania, czyli do jakiego rodzaju i gatunku literackiego należy tekst "O śpiących rycerzach w Tatrach" ?
Bardzo dobrze! Jest to oczywiście legenda, czyli utwór należący do epiki. Ciekawa jestem, czy pamiętacie i potraficie wymienić wszystkie jej cechy ?
Jeżeli nie, to zapoznajcie się z poniższą notatką.
Dzisiejszą legendę możecie również obejrzeć i wysłuchać w formie animowanej. Poniżej link:
Zastanówcie się jakie cechy legendy realizuje tekst Jana Kasprowicza ? Czy spełnia wszystkie jej kryteria?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania musicie zastanowić się: z jakim miejsce wiąże się opowieść o śpiących rycerzach, o jakich historycznych miejscach wspomina góral, z czego był znany król przewodzący śpiącemu wojsku i jaka przepowiednia jest związana z rycerzami.
Następnie pomyślcie, jak mogliby odczytywać znaczenie uśpienia i przebudzenia się rycerzy czytelnicy współcześni autorowi, czyli żyjący w Polsce na przełomie XIX i XX wieku ?
Odpowiedź na powyższe pytanie pomogę Wam sformułować, a Wy przepiszecie ją do zeszytu .
Czytelnicy żyjący na przełomie XIX i XX wieku mogli odczytać legendę jako nawiązanie do sytuacji politycznej, w której wówczas znalazła się Polska. Był to czas, kiedy nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Mimo wielu lat utraty niepodległości zaborcom nie udało się zniszczyć naszego narodu. Polacy - jako legendarni śpiący rycerze - przebudzili się, by odzyskać wolność. W 1918 roku, po zakończeniu pierwszej wojny światowej Polska odzyskała niepodległość.
Możecie myśleć, że wykonałam za Was zadanie, jednakże nie do końca. Dalszą część notatki napiszecie samodzielnie 😁, odpowiadając na poniższe pytanie :
Czy opowieść o śpiących rycerzach może mieć wartość dla współczesnych ludzi? Uzasadnijcie swoje zdanie.
Mam również zadanie dla chętnych : Na podstawie zdobytych ( w internecie, podręczniku) wiadomości opracujcie przewodnik turystyczny po Tatrach Zachodnich, opatrzony zarówno tekstem, jak i zdjęciami. W tekście powinny znaleźć się następujące informacje : miejsce, z którym wiąże się legenda o śpiących rycerzach, krótkie streszczenie legendy oraz opisy pod zdjęciami. Pracę wykonajcie na komputerze, a następnie prześlijcie na adres mailowy: zadajezpolskiego@op.pl. Na Wasze przewodniki turystyczne czekam do piątku (15.05.)
Lekcję uważam za zakończoną. Miłego poniedziałku 😊 i przypominam, że w środę mamy sprawdzian, pouczcie się !
留言