top of page
Szukaj
Zdjęcie autorazadajezpolskiego

1 kwietnia klasa 7

Zaktualizowano: 1 kwi 2020

Drogie Dzieci !


Jestem bardzo zadowolona z Waszej pracy i zaangażowania. Skrzynka mailowa, którą zapełniają przysyłane przez Was zadania, napawają mnie optymizmem. Dzięki Waszej aktywności powoli zaczynam dostrzegać plusy zdalnego nauczania :). Oczywiście, gdyby nie Wasze zaangażowanie moje starania nie miałyby sensu.


Pierwszy kwietnia to wyjątkowy dzień, kiedy żarty i dobry humor nie odstępują nas na krok. Korzystając z okazji, również i ja, chciałam Wam zrobić jakiegoś pranka, jednakże w moim wykonaniu, mógłby to być suchar, stąd odpuściłam. Mimo to przygotowałam dla Was szalenie interesujący temat , jakim są ... nieosobowe formy czasownika i to nie jest żart 😁.


Otwieracie zeszyty i zapisujecie temat dzisiejszej lekcji.

Temat : Nieosobowe formy czasownika.


Czasownik odpowiada na pytania : co robi? co się z nim dzieje? Jest bardzo ważnym składnikiem naszych codziennych komunikatów, gdyż nazywa czynności i stany, w których znajdujemy się w danym momencie. Dzięki niemu możemy poinformować rozmówcę o tym, co teraz robimy (piszę) , czym zajmowali się nasi koledzy ( grali), czy przedstawić swoje plany na przyszłość (wyśpię się). Przywołane przeze mnie czasowniki nie tylko nazywają czynności , ale także informują nas o ich wykonawcy oraz czasie, w którym zostały wykonane. Jednakże, co w przypadku form takich jak : być, piec, przeczytano, wzięto ? Nie dość, że nie wskazują na wykonawcę czynności, czasu jej wykonania, to jeszcze nie podlegają odmianie.


Są to właśnie nieosobowe formy czasownika, do których należą bezokoliczniki oraz formy zakończone na -no, -to. Zapoznajcie się z poniższą informacją oraz przepiszcie ją do zeszytu.



Na dobry początek zapraszam do wykonania prostego zadania, do którego link znajduje się poniżej.



Brawo! Dobrze Wam poszło! Możemy przejść do zadań w zeszycie 😜.


Zadanie 1. Podaj formy nieosobowe poniższych czasowników, według podanego wzoru.

WZÓR: sadzę-sadzić-sadzono

a)szukam-

b)mówię-

c)przygotowuję-

d)skończę-

e)dyskutuję-

f)myślę-


Zadanie 2. Wypisz z tekstu wszystkie nieosobowe formy czasownika, następnie pogrupuj je na bezokoliczniki i formy zakończone na -no , -to.

Na wyższym szczeblu cywilizacji człowiek przeniósł się z ciemnej jaskini do budowli wykonanej przez siebie z żółtej gliny, drzewa czy kamienia. Urządzono palenisko w głównej izbie domu i tam, wokoło ognia roznieconego najpierw wprost na podłodze z gliny czy kamieni zjadłszy odpoczywano, gwarzono, śpiewając pieśni tańczono. Gościowi odwiedzającemu dom odstępowano zawsze najlepsze miejsce przy ogniu. Palące się polano rozświetlało izbę. W owym czasie człowiek zastanawiał się już, w jaki sposób można by osiągnąć to, żeby dym powstający przy ogrzewaniu domu uchodził na zewnątrz. W związku z tym otwarto dach i wybudowano solidny komin.

(wg J. Malenowicz)


Ostatnie zadanie i obiecuję, dam Wam już spokój na dziś .


Zadanie 3.Przepisz do zeszytu wyłącznie związki frazeologiczne zawierające czasownik w bezokoliczniku i wyjaśnij ich znaczenie. Związki : - być dla kogoś alfą i omegą - egipskie ciemności - manna z nieba - miłosierny samarytanin - niewierny Tomasz - posypać głowę popiołem - salomonowy wzrok - trąba jerychońska - umywać ręce - zaczynać od Adama i Ewy - zakazany owoc - zamienić się w słup soli - ziemia obiecana


Uff dobrnęliśmy do końca. Myślę, że zgodzicie się ze mną, że był to szalenie interesujący temat 😂



Oczywiście z niecierpliwością czekam na wyniki Waszych prac. Wysyłajcie zdjęcia zeszytów na mój adres mailowy :zadajezpolskiego@op.pl


Życzę wszystkim miłego dnia i wiele uśmiechu ! Pamiętajcie, aby żarty, które robicie nikogo nie uraziły .

Do jutra Ludki 😊




118 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page